MUTLULUK MÜKEMMEL DEĞİLDİR


Hayatta ne yapmak istiyor olursak olalım temelde bizi daha mutlu edeceğini düşündüğümüz için bunu istiyoruz. Ve gerçek hayatta mükemmel diye bir şey yok. Bu iki bilgiyi birleştirdiğimizde mükemmel mutluluğun da olamayacağını anlıyoruz. İyi haber, mutluluğun mükemmel olmakla ilgisi yok.

Mutlu olmak için bazı şartların gerçekleşmesini beklemek ve bu nedenle hayatı yaşamayı ertelemek çok sık düştüğümüz bir tuzak. Yaz gelince, tatile çıkınca mutlu olacağım, param olunca mutlu olacağım, hele bir ilişkim olsun siz görün benim mutluluğumu, iş yerinde terfi edersem en mutlu insan ben olacağım gibi kendimizi kandırıyoruz ve kısıtlıyoruz.

Oysaki mutluluk o an sahip olduklarımızın farkında olarak yaşanabilecek bir şey. Aksi takdirde kuyruğunu kovalayan kediye dönüyoruz.

Biraz esnek olmak gerekiyor sanırım, bizi mutluluğa götürebilecek yolları kesin bir şekilde tarif edip mutsuzluğa adeta davetiye çıkarmak yerine içinde olduğumuz şartlarda aramalı ve bulmalı mutluluğu.

Mutluluk bulaşıcı, mutlu insanlarla daha çok zaman geçirmenin yollarını bulmalı. Biraz da anlam katmalı hayatımıza. Daha çok yardım etmek mesela. Başkasının mutluluğundan da mutluluk üretebilmeli insan. Mutluluk zaten tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir.

Siz nasıl üretiyorsunuz mutluluklarınızı? Geriye dönüp baktığınızda en mutlu olduğunuz anlar hangileri? Benimkiler, planlanmamış anlardan oluşuyor genellikle, belki de mutluluk planlanamaz, kim bilir?

Mutluluk üzerine düşüneceğiniz ve daha mutlu olmanın ipuçlarını bulacağınız keyifli bir Pazar günü diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.