Dün kaldığımız yerden devam edelim. 20 maddelik bir mutluluk bildirgesi oluşturmuştuk ve madde madde inceliyoruz. Burada bahsettiğimiz maddeler daha çok hayatın anlamına ilişkindir. Mutluluğun bir de keyif almak ile ilgili kısmı var. Ayrıca burada bahsetmediğim ve ayrı bir yazının konusu olabilecek sevgi başlığı var elbette. Her türlü sevgi bağı mutluluğu besler ve destekler.

11) Yardım etmek mutlu eder. Mutluluk ve yardım etmek birbiri ile ilişkilidir. Birisine yardım ettiğinizde o kişinin yüzünde oluşan gülümseme ve içten bir teşekkür sizi inanılmaz mutlu edecektir. Çerçevesini siz belirleyin ve yardım edin.

12) Öğrenmek mutlu eder. Öğrenmek ve kendimizi geliştirmek bizi mutlu eder, değişik bir yere seyahat etmek de öyledir. İlginizi çeken konularda araştırma yapın, bu mutluluğunuzu besleyecektir.

13) Mutluluk hakkında düşünmek ve yazmak da mutlu eder. Güzel şeyleri not aldığınız bir mutluluk defteriniz olsun. Her gün bir cümle yazın en azından.

14) Yakın ilişkiler bizi mutlu eder. Ailenizle, dostlarınızla kaliteli zaman geçirmek ( o ana odaklanmak ve başka bir şeyi düşünmemek) bu yüzden önemlidir.

15) Sağlığımıza yatırım yapmak bizi mutlu eder. İster kötü alışkanlıkları bırakmak ve azaltmak olsun isterse düzenli yürüyüşler ve sağlıklı beslenme konular olsun bütün bunlar bizi mutlu etmek anlamında önemli bir paya sahiptir.

16) Esnek olabilmek mutlu eder. Her şeyi planlamaktan ve kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçmek önemlidir.

17) Zamanımızı iyi yönetmek de bizi mutlu eder, bu sayede kendimize, sevdiğimiz şeylere ve sevdiğimiz insanlara zaman ayırabiliriz. Her gün zaman hesabınıza karşılıksız olarak yatan 1.440 dakika ile neler yapıyorsunuz? İşte bu sorunun cevabı önemlidir ve yaşam kalitemizi belirleyen unsurlardan birisidir.

18) Parayı iyi yönetmek ve tasarruf etmek de bizi mutlu eder. Borç enerjisi insanı yıpratır. Bu nedenle belli bir program çerçevesinde artıya geçmek, biraz tasarruf yapmak ve bir köşede ihtiyaçlarımız için biraz para tutmak bizi mutlu eder.

19) Ruhumuzu beslemek de bizi mutlu eder, güzel bir kitaptan bir bölüm okumak, sevdiğiniz türde müzik dinlemek, bir sanat galerisinde dolaşmak gibi aktiviteler mutluluk için önemlidir.

20) Son olarak da şunu söylemek isterim, mutluluk büyük ölçüde kişinin kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanır, bu nedenle kendimizi sevmek, iyi davranmak önemlidir.

Mutluluk bildirgesi isimli iki günlük kısa yazı dizimizin sonuna geldik. Mutsuz olmak için nedenlere ihtiyacınız olabilir, ama mutlu olmak için bir nedene ihtiyacınız yoktur. Çünkü mutlu olmak zaten olmanız gereken doğal halinizdir.

Sevgi ile kalın.

Not Şubat ayı koçluk ön görüşmeleri başlamıştır, bilgi ve randevu için lütfen mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atınız.