MUTLULUK KAVANOZU

MUTLULUK KAVANOZU

Geçtiğimiz günlerde yaptığım bir paylaşıma yorum yazan değerli okurum Şule Hanım bahsetmiş bu yöntemden, daha çok kişiye yararı dokunması için ben de kısa bir yazı kapsamında sizlere anlatmak istedim.

Öncelikle bir kavanoz ya da kutu alıyorsunuz, ağzı kapalı veya açık olabilir, bu kısmı tamamen size kalmış. Her gün sizi mutlu eden küçük şeyleri tarihiyle birlikte küçük bir kağıda not alıp kutunun içine atıyorsunuz katlayarak. Aradan belli bir süre geçtiğinde de örneğin bir ay veya bir yıl ya da kutu artık dolduğunda daha önce yazmış olduğunuz bu notları çıkararak okuyorsunuz. Mutlu olduğumuz küçük anları hatırlamak genellikle bugünkü mutluluğumuza da olumlu katkı yapar.

Benim buna benzeyen bir başka yöntemim daha var. Gün sonunda o gün içinde beni mutlu eden şeyleri not alıyorum bir kağıda, hafta veya ay bittiğinde de aralarında bir sıralama yapıyorum, haftanın en güzel olayları veya ayın en mutlu eden olayları gibi. Bu üç veya beş olayı aradan uzun süre geçse bile kolaylıkla hatırlıyorum bu sayede.

İnsanın değişik bir yapısı var, bizi üzen, mutsuz eden en küçük olayı bile üzerinden uzun zaman geçse bile hatırlıyoruz maalesef. Diğer yandan bizi mutlu eden şeyleri kısa süre içinde unutabiliyoruz.

Bu egzersizle bu konuda daha dengeli bir yaklaşım sergilememizi sağlıyorlar.

Mutluluk kutusu uygulamasını ailecek de uygulayabilirsiniz, aile olarak hepinizi aynı anda mutlu eden olayları yazıp içine atacağınız ve bir süre saklayacağınız bir kutunuz olabilir.

Mutluluk bu şekilde biriktirilebilir mi bilmiyorum ama bence denemeye değer.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar