MUTLULUK İLE ZEKA ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?

MUTLULUK İLE ZEKA ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?

Mutluluğun çok sayıda tarifi var, benim sevdiğim tanımlardan bir tanesi de kişinin kendisi ile kurduğu ilişkiden kaynaklanan bir his olması. Kendinizle güzel bir ilişkiniz varsa daha çok mutluluk hormonu üretirsiniz ve mutlu olabilirsiniz. Bir insanın kendisiyle olan ilişkisi kendisi hakkında düşündüklerinden, kendisine söylediklerinden, kendisine güvenmesinden, saygı duymasından ve şefkat göstermesinden oluşur. Eğer bunları olumlu ve güzel anlamda yaparsanız mutlu olabilirsiniz.

Zekanın da çok sayıda tanımı var, mantıksal veya analitik zeka ve duygusal zeka en çok duyduğumuz ayrımlar. İlki matematiksel becerileri ön plana çıkarırken ikincisi daha çok empati yapma ve benzeri duygusal becerileri anlatıyor.

Benim görüşüme göre zeka ile mutluluk arasında doğrudan bir ilişki yok, bunu ortaya koyan bir zeka testi de bilmiyorum, mutluluğun farklı tanımlarına göre ise dolaylı bir ilişki olabilir.

Çok zeki olan bir insanın daha mutsuz veya daha mutlu olacağına dair bir kanıtımız yok, keza o kadar zeki olmayan kişiler için de mutluluk anlamında bir saptama yapamayız.

Diğer yandan giriş bölümündeki mutluluk tanımına geri döndüğümüzde mutluluk kendimizle olan ilişkimizden kaynaklanır ve bunun içinde kendimizle iyi bir ilişki kurmamızı sağlayan kavramlar var demiştik. Bunlardan bir tanesi de özgüven.

Benim görüşüme göre zeki olduğuna inanan ( kanıtlanmış olması şart değil) kişilerin özgüvenleri öyle olmadığına inananlara göre daha yüksek olabiliyor. Özgüveni yüksek insanların da istisnaları olmakla birlikte kendileri ile olan ilişkileri genellikle daha yapıcı oluyor.

Hep söylerim, arkasında bilimsel ya da istatistiksel bir çalışma yoksa sizi mutlu eden şeylere inanmayı seçin diye. Bence zeki olduğumuza inanmak da öyle bir konudur. Çok az insan zeka testine tabi tutulduğuna göre zeki olduğumuza inanmak mutluluğu dolaylı açıdan etkilediği için daha güzel bir seçim olacaktır.

Tablonun tersinden baktığımızda da o veya bu nedenle kendinize zeki olmadığınızı söyleyip durmaktan vazgeçin, eğer bunu yapıyorsanız lütfen hemen bırakın.

Sevgi ile kalın.

Paylaş