Mutluluk için 25 Öneri


01

En büyük mutluluk kaynağı hayatta olmak ve sağlıklı olmaktır. Eğer hayatta isek ve sağlıklı isek pek çok şeyi değiştirebiliriz. Sağlığımıza yatırım yapmak, sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak bu nedenle mutluluk açısından çok önemlidir.


02

Mutluluk ve güzel kokular arasında bir ilişki vardır; kızarmış ekmek kokusu, tertemiz yatak çarşafı kokusu, yeni biçilmiş çimlerin kokusu pek çok insanı mutlu eder.


03

Dua etmek, şükretmek, hayal kurmak ve bütün bunları günlük hayatımızın bir parçası haline getirmek bizi mutlu etmek anlamında sandığımızdan çok daha önemli olabilir.


04

Cemal Süreya’nın söylemiş olduğu gibi kahvaltının mutluluk ile bir ilgisi vardır, biraz erken uyanıp güne güzel bir kahvaltı ile başlamak mutluluk anlamında önemlidir.


05

Hangi din, ırk veya milletten olursa olsun insanlar mutluluklarını şarkı söyleyerek ve dans ederek ifade eder, bu döngünün tersi de geçerlidir, şarkı söylemek ve dans etmek bizi mutlu eder.


06

Yatak odamızda bir yere hayalini kurduğumuz bir şeyin ya da gitmek istediğimiz bir yerin fotoğrafını ya da resmini asmak sabahlara daha mutlu başlamamızı sağlar.


07

Başkalarını mutlu etmek bizi de mutlu eder, kocaman bir günaydın, bir gülümseme, bir iltifat, vereni de alanı da mutlu eder.


08

Gülmek ve kahkaha atmak her insanı mutlu eder, sizi güldüren şeylerin ve insanların peşinden gidin, komik videolar izleyin, Cem Yılmaz bu konuda benim favorimdir.


09

Güzel bir kitap okumak, kendimizi roman kahramanlarıyla özdeşleştirmek, kitap okurken hayallere dalmak, bazen de başımızın koltuğa düşmesi ve uyuyakalmak mutlu eder.


10

Doğada olmak, sahil kenarında olmak mutlu eder, ister çıplak ayaklarla çimlerin üzerinde yürüyün ister küçük yuvarlak taşları denizde sektirin.


11

Fiziksel egzersiz yapmak önemlidir, düzenli fiziksel egzersiz yapmaya çalışın, size keyif veren hangisi ise onu tercih edin, yürüyün, koşun, bisiklete binin, paten kayın.


12

Sevdiğimiz insanlarla birlikte olmak mutlu eder, sevdiğiniz insanlarla daha çok zaman geçirmenin yöntemleri üzerinde düşünün.


13

Tatil mutluluğunun yarısı tatili planlamaktan gelir, uzun tatiller yerine kısa ama daha çok tatil yapmaya çalışın, fırsat bulduğunuzda tatillerinizi planlayın.


14

Tasarruf etmek, bir yerlerde ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz paranızın olduğunu bilmek mutlu hissettirir.


15

Yardım etmek mutluluk açısından önemli potansiyele sahiptir, kullanılmayan giysilerimizi bağışlamak, çocuk okutmak, okullara kitap bağışlamak hepsi bu grupta incelenebilir.


16

Affetmek önemli bir mutluluk kaynağıdır, kendimizi ve diğer insanları affettiğimizde mutluluk potansiyelinin kullanılmayan kısımları da ortaya çıkar.


17

Derin bir şekilde nefes alıp vermek ve bunu her gün özellikle ilk uyandığımızda bir ila üç dakika arasında uygulamak mutluluk açısından önemlidir.


18

Kendimizi geliştirmek ve yeni bir şeyler öğrenmek mutlu eder, içimizdeki öğrenci yeni bilgilerle beslendikçe mutlu olur.


19

Geçimimizi sevdiğimiz işi yaparak temin etmek bizi mutlu eder.


20

Olaylara farklı bir açıdan bakmayı öğrenmek ve seçeneklerimizi keşfetmek önemli bir mutluluk kaynağıdır.


21

Zaman zaman içimizdeki çocuğu ortaya çıkardığımızda mutluluğumuz da tavan yapabilir, en son ne zaman yaramazlık yaptınız?


22

Oyun oynamak kesinlikle önemli bir mutluluk alanıdır, unutulmaya yüz tutan kalabalık oynanan oyunlardan bahsediyorum elbette. Çocukları izleyin.


23

Güzel bir kalem ile el yazısıyla notlar almak mutlu eder.


24

Özgür olmak mutlu eder, özgürlüğümüze değer vermeliyiz.


25

Mutluluk hakkında düşündüklerimizi yazmak da mutlu eder, ben her gün sosyal medyada mutluluk üzerine yazılar yazıp paylaşıyorum ve bu benim mutluluğumu artırıyor açıkçası.