MUTLULUK HAKKINDA HER ŞEY

MUTLULUK HAKKINDA HER ŞEY

Mutluluk hakkında her şey üzerine bir kitap yazılabilir elbette, bunu düşünüyorum, diğer yandan başlangıç olarak bir yazı dizisi yapayım dedim. Bin millik bir yolculuk bile atılan o ilk adımla başlar. Mutluluk hakkında çok yazıyor olmamın bir nedeni de şu; ne istiyor olursak olalım temelde bunun bizi daha mutlu edeceğini düşündüğümüz için istiyoruz, bu nedenle mutluluğu önemsiyorum. Koçluk ve yazarlığı da bundan bağımsız düşünmüyorum, eğer yazılarımla sizin mutluluk seviyenizi az da olsa artırmanızda küçük bir katkım olabiliyorsa ne mutlu bana.

Mutluluk, bilmekle olmuyor, yıllar bana bunu öğretti, mutluluk hakkında bildiklerimi muhtemelen beş yıl önce de biliyordum; diğer yandan ne zaman uygulamaya, günlük rutinlerimiz arasına almaya, bir davranış şekline dönüştürmeye başlıyoruz o zaman işe yarıyor gerçekten.

İyimser bir insanım, her zaman değil, genel olarak öyle, iyimserliğin mutluluk üzerinde etkili olabildiğini biliyorum, diğer yandan gerek iyimserlik gerekse mutluluk hakkında yazdıklarım zaman içinde öğrenilebilecek beceriler, mutluluk bir yetenekse bu doğuştan gelen bir yetenekten ziyade öğrenilebilecek bir beceri.

Mutluluk hakkında her şey diye iddialı bir giriş yaptık; bilimsel bir yaklaşımla devam edelim. Önce tanımlamamız gerekir ve mutluluk tanımı kişiden kişiye değişebilir, mutluluk dediğimizde herkesin bunu anlama şekli ve hayatına yansıtması farklı olabilecektir. Genel kabul görmüş tanımlardan bahsedeyim ama lütfen siz de kendi tanımınızı düşünün.

Sözlük tanımına göre mutluluk, öznel bir iyi olma, iyi hissetme halidir diyebiliriz. Sağlıklı olmak, zengin olmak elbet önemlidir, diğer yandan bunlar mutluluğu garanti etmediği gibi tamamını da oluşturmazlar.

Mutluluk bazen de bir şeyi başardığımızda veya kazandığımızda oluşan bir tür coşku, heyecan ve tutku dolu hislerdir. Örneğin yürümeyi başardığımızda, bir oyunu kazandığımızda, zor bir şeyin üstesinden geldiğimizde hissettiklerimiz gibi.

Daha genel yaklaşacak olursak mutluluk ya o anın içinde hissedilen bir keyif durumu ya da andan bağımsız olarak geleceğe dair umutlu olma, memnun olma hissidir.

Peki bir mutluluk anketi yapacak olsak nasıl yaparız ve bunun bir anlamı olur mu? Belli ölçülerde evet, bilimsel bir çalışma yapılacaksa önce tanımlarız, sonra da ölçümlemeye çalışırız, bu mutluluk için sadece anket şeklinde yapılabilir. Bazı sorular hazırlarız veya doğrudan ne kadar mutlusunuz bunu bir ila 10 arasında bir skalada belirtin deriz. Siz de her gün mutluluğunuz için bir not vererek belli bir süre sonra mutluluğunuz ile bazı konular arasındaki ilişkiyi kurabilirsiniz.

Mutluluk ile yaşam kalitesi arasında bir bağlantı vardır. Yaşam kalitesi dediğimde; sağlıklı olmaktan, sevgi bağlarına sahip olmaktan ve maddi olarak rahat olmaktan bahsediyorum.

Bu konuyu yarın ele almaya devam edeceğiz.

Mutluluk hakkında yazılmasını istediklerinizi mesaj olarak iletebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş