MUTLULUK, GÜZEL ŞEYLERE İNANMAKTIR


Dün akşamki Yarına Notlardan devam edelim. İnançlar çok güçlü şekillendiricilerdir. İnandığımız ve inanmadığımız şeyler, mutluluğumuzu etkiler.

Neye inanmaya seçtiğimiz hayatımızı nasıl yaşadığımızı belirleme anlamında çok etkilidir. Hayatımızı buna dikkat ederek yaşamak önemli bir fark yaratabilir. Hayatını Seç isimli ilk kitabımda bu konu ile ilgili çok geniş bilgiler var, bu yazımda sadece kısa bir özet yapabilirim.

Hayatın bazı temel alanları var, ilişkiler ve iş, kariyer, para konuları ön plana çıkıyor. Bu alanlarda nelere inandığınızı yazmanızı rica ediyorum. Örneğin; evlilik iyidir, mutlu ilişki yoktur, aşk kısa sürer, önemli olan saygıdır, çok çalışmadan para kazanılmaz, sevdiğin işi yapmak romantik bir hayaldir, para parayı çeker gibi aklınıza gelen ve inandığınız şeyleri not alın.

Sonra bu inandığınız şeyleri çok kabaca ikiye ayırmanızı istiyorum, sizi mutlu edenler ve düşündüğünüzde sizi mutsuz edenler. Örnek olsun diye söylüyorum, 30 yaşında bekar bir insansanız, hayaliniz evlenmek ve mutlu bir aile kurmak ise, mutlu ilişki yoktur inancına sahip olmak sizi mutsuz edecektir.

İnançlarımızın pek çoğunun arkasında bilimsel veya matematiksel araştırmalar yoktur. Bilimsel bir temele dayanmıyorsa bizi mutsuz eden şeylere inanmak kendimize yapabileceğimiz büyük kötülüklerden birisidir. Bir şeye inanmak, bilinçaltımıza inandığımız şeyle ilgili veri toplamasını söylemektir, algıda seçicilik ile inandığımız şeyleri daha kolay fark ederiz, diğer örnekler kolaylıkla gözümüzden kaçabilir.

Peki bir inancımızı nasıl değiştirebiliriz? Bu biraz zaman alır. Öncelikle az da olsa inanabileceğiniz yeni bir inanç bulun, ona dair kanıtlar toplamaya başlayın, dikkatinizi yeni seçtiğiniz inanca dair örneklere çevirin.

Ayrıca sizinle aynı hayallere sahip olan, bu hayalleri gerçekleştirmiş insanları bulun, onlarla zaman geçirin ve neye inandıklarını sorgulayın. Belki onların inandıkları sizin de işinize yarayabilir.

Neye inandığımız çoğu durumda bir seçimdir ve bu tip önemli seçimler hayatımızı nasıl yaşadığımızı belirler.

Mutluluk, güzel şeylere inanmaktır. Güzel şeylere inanın, daha güzel bir hayatınız olsun.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.