MUTLULUK BİR TAKIM OYUNUDUR


Dünya Kupası ile yatıp kalktığımız bu günlerde ben de yazılarımı futbol ile ilişkilendirmeyi seviyorum. Hayat ile arasında bağlantılar kurulabileceğini düşünüyorum. Bazı çevreler tarafından Dünya’nın en iyi oyuncusu olarak gösterilen Christiano Ronaldo takımı Portekiz’i elenmekten kurtaramadı, maç bitiminde ağlarken fotoğrafları medyada yer aldı. Futbol bir takım oyunu, Dünya’nın en iyi oyuncusu bile olsanız tek başınıza yapabilecekleriniz oldukça sınırlı aslında. Takım iyi ise, siz de iyisiniz.

Hayat oyunu da bu açıdan futboldan çok farklı değil. En çok mutlu olduğunuz anları düşünmenizi istiyorum sizden, aklınıza gelecek anıların daha büyük bir kısmı diğer insanlarla birlikte olduğunuz, güldüğünüz, eğlendiğiniz anlara dair olacaktır. Mutluluğu yaratmakta paylaşım çok önemlidir. Dünyanın en büyük başarılarını elde etseniz ancak paylaşacak kimseniz olmasa mutluluk hep eksik kalır.

Bu anlamda bakıldığında eğer daha mutlu olmak istiyorsak hayatımıza daha fazla paylaşım katmalıyız. Aile ilişkilerimizi güçlendirmek, onlara daha fazla zaman ayırmak, akrabalarımızı, dostlarımı ve arkadaşlarımızı arayıp sormak, bir şeye ihtiyaçları olup olmadığını öğrenmek, sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi onlarla paylaşmak çok önemli.

Mesleğim gereğince çok fazla sayıda insan tanıma şansına sahibim, sosyal bağları daha kuvvetli olan insanların hayattan daha fazla keyif alma potansiyeline sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim.

Futbol takımlarının başarısında takım oyunun önemi büyüktür, eğer hayatı bir takım oyunu şeklinde düşünüp bunu uygulayabilirsek daha mutlu bir hayat yaşayabiliriz.

Futbol takımları toplu savunma ve toplu hücum yaparlar. Top rakip takımdayken yani savunma pozisyonunda iken hep beraber topu kapmaya çalışırlar, hücum ederken hep beraber golü bulmaya çalışırlar.

Bu anlamda bakıldığında sizin takımınızda kimler var, sizin bu takımdaki rolünüz nedir? Eğer değiştirme şansınız olsaydı takıma kimleri almak isterdiniz, farklı bir rol üstlenmek ister misiniz?

Takımınızdaki oyuncuları gözden geçirin, çevremizdeki insanlara bir süre sonra benzemeye başlarız, onların geleceği bizim geleceğimiz olabilir. Bu anlamda sizin takımın geleceği nasıl gözüküyor, daha mutlu olma potansiyeliniz ne düzeyde?

Hep eski mahalle hayatını özlemle anar dururuz. Bunun nedeni eski Türk mahalle yapısının aynı bir futbol takımında olduğu gibi çok yüksek paylaşım içermesidir. Kapılar kilitlenmez, herkes özellikle yaz aylarında kapısının önünde oturur, bütün çocuklar herkesin çocuklarıdır, yardımlaşma vardır, üzüntüyü ve sevinci paylaşma vardır. Hayatın içinde güzel günler de vardır nispeten kötü günler de vardır, ama iyi bir takımınız varsa umut vardır, gelecek vardır.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.