MUTLULUK BİR SEÇİMDİR


Hem de hayatımızda yaptığımız belki de en önemli seçimdir. Biliyorum bazı “sorunlarınız” var, benim de var. Kötü haber, yarın da olacak. İyi haber, buna rağmen mutlu olabiliriz. Sizinle bir yol haritası paylaşacağım, sonra da zaman zaman ziyaret ettiğim Bilge’nin günlüğünden bir yazı ve Bilge’nin veda cümlesi ile yazımızı bitireceğiz. Mutluluğu seçeceğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Öncelikle olumlu olana odaklanın, hayatınızda ters giden şeyleri düşünmeyi ve bunu etrafınıza anlatmayı bir haftalığına bırakın, sürekli sorun düşünmek ve anlatmak bir süre sonra kendinizi kötü hissetmenize yol açar ve en basit çözümleri bile göremez hale gelir insan.

İkinci önereceğim şey ise gelecekle ilgili kötü varsayımlarınıza bir haftalığına ara vermeniz. Kötü senaryo yazımının sizi endişe ve kaygıya sevk ettiği neredeyse kesin gibi, o halde bir hafta bunu bırakalım. Sorun olarak gördüğünüz konu veya konular her ne ise bu alanlardaki en iyi ihtimal senaryolarını düşünmenizi istiyorum sadece bir hafta boyunca.

Daha sonra daha fazla gülmenin, gülümsemenin bir yöntemini bulun. Kendi kendinize gülümseyebilirsiniz, çevrenizdeki insanlara neşe ile yaklaşabilirsiniz, sizi güldüren şeylerin peşinden gidin bu hafta. İçinde olduğunuz ve beğenmediğiniz durumlardan herhangi birisini seçip olaya esprili yaklaşmayı deneyin, espriyi bulana kadar deneyin.

Mutluluğun bir seçim olduğu konusunda kendinizi ikna edin, bunu başkası yapamaz. Sizin sahip olduklarınızın yarısına bile sahip olmayan veya sizin sorun olarak gördüğünüz şeylerin iki katı ile uğraşan ama mutlu olan insanlar var, nasıl yapıyorlar?

Temel hak ve özgürlüklerinizi unutmayın, bunu belki de ayrı bir yazıda ele almalıyım. İnsanız; hata yapabiliriz, mükemmel olmak zorunda değiliz, kendi önceliklerimize karar verebiliriz ve fikrimizi değiştirebiliriz.

Yaşamımızın hangi yöne gideceğini biz belirleriz ve nereye bakarsak oraya gideriz, sahi siz nereye gitmek istiyorsunuz? Bir Bilge’yi en son ziyaretim Bilge’nin bu cümlesi ile son bulmuştu. Bu ziyaretimde mutluluğun bir seçim olduğu konusundan bahsettik. Bilge bana kendi günlüğünü okuttu, benim yaşımdayken aldığı notları sizinle paylaşmama izin verdi. İşte Bilge’nin notları:

“Mutlu olmak bir seçimdir. Cebinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilen için. Doğru an, her andır. Bunu anlamak yaşamı anlamaktır. Gününü mutlu yaşamak elinde, gülümse ve biraz uzağa bak. Sürekli yakına bakmak bazen mutsuz eder insanı. Şu an dert ettiğin şeylerden kaç tanesi bir yıl sonra önemini koruyacak? Her şeyden yeterince var, vakit varken doğru yere bakmayı öğren. Çok ciddi yaşama hayatı, kendini de yaşamı da bu kadar ciddiye alma. Bayramlar tekrar yaza geldiğinde kaç yaşında olacaksın? Gözlerini bir fotoğraf makinesi gibi düşün, bir sergi açacaksın çektiğin fotoğraflarla, serginde neler görmek istiyorsun? İnsan suyun derinliğini ölçemez ya bazen, hayallerinin de derinliğini ölçemeyebilirsin, yarın da gerçekleşebilir, yirmi yıl da sürebilir, yolculuktan keyif almayı öğrenmek bu yüzden önemlidir. Hayat sandığına her gün dikkatlice bak, orada ne bulacağını bilemezsin.”

Notları okuduktan ve kaydettikten sonra” Şimdi gitmelisin, mutluluğun bir seçim olduğunu unutma ve bunu anlat yarın” dedi Bilge.

Son bir soru sormak için izin istedim. “Mutluluk bir seçim, isteklerin gerçekleşmesi de bazen bunun bir parçası, ama istekleri henüz gerçekleşmeyenlere bunu nasıl anlatacağım?”

Bilge hiç unutamayacağım bir yanıt verdi: “Yaşamı hızlandıramazsın, yaşamın akışı ile uyumlanmak yapabileceğin en iyi şeydir. Sevdiğim bir söz var, meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir”

Sevgi ile kalın.

Not: Eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, yazılarımı beğeniyorsanız Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarımı okuyabilirsiniz. Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.