MUTLULUK BİR SEÇİMDİR

MUTLULUK BİR SEÇİMDİR

Hem de hayatımızda yaptığımız belki de en önemli seçimdir. Biliyorum bazı “sorunlarınız” var, benim de var. Kötü haber, yarın da olacak. İyi haber, buna rağmen mutlu olabiliriz. Sizinle bir yol haritası paylaşacağım, yarın da zaman zaman ziyaret ettiğim Bilge’nin günlüğünden bir yazı ile konumuzu bitireceğiz. Mutluluğu seçeceğiniz güzel bir hafta diliyorum.

Öncelikle olumlu olana odaklanın, hayatınızda ters giden şeyleri düşünmeyi ve bunu etrafınıza anlatmayı bir haftalığına bırakın, sürekli sorun düşünmek ve anlatmak bir süre sonra kendinizi kötü hissetmenize yol açar ve en basit çözümleri bile göremez hale gelir insan.

İkinci önereceğim şey ise gelecekle ilgili kötü varsayımlarınıza bir haftalığına ara vermeniz. Kötü senaryo yazımının sizi endişe ve kaygıya sevk ettiği neredeyse kesin gibi, o halde bir hafta bunu bırakalım. Sorun olarak gördüğünüz konu veya konular her ne ise bu alanlardaki en iyi ihtimal senaryolarını düşünmenizi istiyorum sadece bir hafta boyunca.

Daha sonra daha fazla gülmenin, gülümsemenin bir yöntemini bulun. Kendi kendinize gülümseyebilirsiniz, çevrenizdeki insanlara neşe ile yaklaşabilirsiniz, sizi güldüren şeylerin peşinden gidin bu hafta. İçinde olduğunuz ve beğenmediğiniz durumlardan herhangi birisini seçip olaya esprili yaklaşmayı deneyin, espriyi bulana kadar deneyin.

Mutluluğun bir seçim olduğu konusunda kendinizi ikna edin, bunu başkası yapamaz. Sizin sahip olduklarınızın yarısına bile sahip olmayan veya sizin sorun olarak gördüğünüz şeylerin iki katı ile uğraşan ama mutlu olan insanlar var, nasıl yapıyorlar?

Temel hak ve özgürlüklerinizi unutmayın, bunu belki de ayrı bir yazıda ele almalıyım. İnsanız; hata yapabiliriz, mükemmel olmak zorunda değiliz, kendi önceliklerimize karar verebiliriz ve fikrimizi değiştirebiliriz.

Yaşamımızın hangi yöne gideceğini biz belirleriz ve nereye bakarsak oraya gideriz, sahi siz nereye gitmek istiyorsunuz?

Paylaş