MUTLULUK BİLDİRİSİ

MUTLULUK BİLDİRİSİ

27 Ocak Cumartesi günü Balat Kültür Evi’nde düzenlemiş olduğumuz söyleşi çok güzel geçti; mutluluk üzerine sohbet ettik ve gelen sorulara cevap verdim elimden geldiği ölçüde. Bugün ve yarın sizlerle 20 maddeden oluşan bir mutluluk bildirisi paylaşmak istiyorum; bunları ne ölçüde uygulayabildiğimiz mutluluğumuz üzerinde büyük ölçüde belirleyici olabiliyor. Umarım keyifle okur ve yararlanırsınız.

1) Gülümsemek önemlidir. Hayata nasıl bakarsak bize öyle karşılık verir. Suratımızı asmak hiçbir zaman hiçbir problemi çözmemiştir.

2) Olumlu bir ruh hali için olumlu düşünmek önemlidir. Düşünceler duyguları, duygular ise ruh halimizi belirler. Keyifli bir ruh hali içinde iken olaylara daha farklı tepki veririz. Olaylara nasıl tepki verdiğimiz ise büyük ölçüde hayatımızı oluşturur. Bu nedenle güzel düşüncelere sahip olmak önemlidir.

3) Daha az düşünce ve daha fazla eylem işe yarayabilir. Boş bırakılan zihin olumsuz düşünmeye yatkındır, bu nedenle sevdiğimiz bir işle uğraşmak, anda kalmak, yürümek, el becerilerimiz kullanmak sandığımızdan daha önemlidir.

4) Gerçekçi beklentiler oluşturmayı öğrenmeliyiz. Mutluluk bir açıdan gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan oluşur, beklenti ile gerçekleşen birbirine ne kadar yakınsa o kadar mutlu oluruz. Gerçekleşeni değil ama beklentilerimizi biz belirliyoruz.

5) Mutluluk bir tanıma göre, o an sahip olduklarının farkında olarak ve onlarla tatmin olarak yaşama sanatıdır. Bu nedenle eksik olana, olmayana değil, var olana odaklanmak ve şükretmek çok önemlidir.

6) Kendimizi olduğumuz gibi kabul etmek ve sevmek çok önemlidir mutluluk açısından. Bunun aksi kişiyi mutsuz etme potansiyeline sahiptir.

7) Ölçülü riskler almak mutlu eder. İstediğimiz şeyler çoğu zaman konfor alanımızın dışında yer alır, bu nedenle risk alıp konfor alanımızın dışında dolaşmak bizi isteklerimize yaklaştırır, istekleri elde etmek de belli ölçülerde mutluluğun parçasıdır.

8) Karar alırken mantık ve duyguları dengeleyebilmek önemlidir. Sağlıklı kararlar almak mutluluğumuz üzerinde belli ölçülerde etkilidir. Bu nedenle bu becerimizi geliştirmeliyiz.

9) Dengeli bir yaşam sürmek mutluluk açısından önemlidir. Dengeye yaklaştıkça mutluluk artar, dengeden uzaklaştıkça mutsuzluk başlayabilir.

10) Sorumluluk alın, sorumluluk almak mutluluğa açılan kapı gibidir. Hayatınız hangi yöne gidiyor, mutlu musunuz? İşte bunun sorumluluğu sizde olmalıdır.

Yarın devam edeceğiz.

Şimdilik sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Kış Dönemi çalışmaları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar