Çocukluğum Isaac Asimov romanları okumakla geçti, bilimkurgu romanlarına meraklı bir çocuk olarak kitaplarının çoğunu okudum. Diğer yandan şu cümlesini hiç duymamıştım: “Belki de mutluluk şudur: Başka bir yerde olmanız, başka bir şey yapmanız, başka biri olmanız gerekirdi duygusuna kapılmamak.” Bugünkü yazımda bu cümlenin bana çağrıştırdıklarını yazmak istedim.

Mutluluğun önündeki en büyük engellerden birisi hiç kuşkusuz anda kalmayı becerememektir. Bunun pek çok farklı sebebi olabilir, diğer yandan sebeplerden bir tanesinin de kişinin başka bir yerde olması gerektiğini veya başka bir şey yapıyor olması gerektiğini düşünüyor olması olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Örneğin işte çalışırken instagramı açıp tatil yapanları gördüğümde aslında işte değil tatilde olmam gerektiğini düşünüyorsam anda kalmam çok zorlaşır. Mevcut işimden mutlu değilsem ve hayalimdeki mesleği yapıyor olsaydım daha mutlu olabileceğimi düşünüyorsam yine anda kalamam ve mutlu olamam.

Genel olarak kendimle barışık değilsem, hep daha farklı özelliklerimin olmasını düşünüyorsam yine mutlu olamam.

Dolayısı ile ne zaman kendimizle ve hayat çizgimizle barışırız ancak o zaman gerçekten anda kalmayı ve mutlu olmayı başarabiliriz. Bir şeyleri değiştirmek istemek çok doğru ve güzel, diğer yandan bunu yaparken mevcut durumu kabul etmek ve içindeki güzellikleri görmek gerekiyor.

Bir yarına not paylaşmıştım eskiden, olduğun yeri sev çünkü olmak istediğin yere giden yol oradan geçiyor şeklinde idi. Hepimizin istekleri ve hayalleri var, diğer yandan mevcut bir hayatımız da var, akılcı bir şekilde emek verirsek, sabırlı olabilirsek isteklerimizin önemli bir kısmı gerçek olabilir. Onlar gerçekleşene kadar mevcut durumun tadını çıkarmak gerekiyor.

Üzerinde düşünmeye değer çok geniş kapsamlı bir konu, bu konuda yazmaya devam edeceğim fırsat buldukça.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk hakkında bilgi almak için ise mert.cuhadaroglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.