MUTLULUĞUNUZA ŞART KOŞMAYIN


Mutluluğunuza sınır çizmeyin, mutluluğunuz mümkünse belli şartların gerçekleşmesine bağlı olmasın.

Daha fazla para kazanınca mutlu olacağımızı düşünmek, işimizde yükselince veya iş değiştirince mutluluğun geleceğini sanmak, bir ilişkimiz yoksa o ilişkiye kavuşunca her şeyin düzeleceğini varsaymak mutluluk açısından bakıldığında çok doğru bir yaklaşım olmayabilir.

Mutluluğu dışsal şartlarda arayacaksak bunu her gün gerçekleşen hayatın küçük mucizelerinde bulmak daha akıllıca olabilecektir. Mutluluk bu açıdan bakıldığında bedavadır üstelik.

Örneğin derin ve sağlıklı nefesler almak, güzel bir yürüyüş yapmak, güneşin yüzünüzü ısıtması, sıcak bir çay içmek, gülmek, sohbet etmek, kitap okumak, hepsi mutlu etme potansiyeli açısından doyurucu olan ücretsiz aktiviteler. Bir gün içinde bunlara ne kadar zaman ayırabiliyoruz?

Mutluluk daha çok kişinin kendisi ile kurduğu ilişkide, bakış açılarında ve rutin bir günün sıradan mucizelerini fark etmekteki, takdir etmekteki yeteneklerinde gizli.

En çok zamanı kendimizle geçiriyoruz, düşüncelerimiz aracılığı ile kendimizle konuşuyoruz, kendimize güzel şeyler söylemeyi seçtiğimizde mutluluğu da seçmiş oluyoruz. Bu Polyannacılık değil, akıllıca bir seçim sadece.

Pazar akşamı kendime iki gündür spor yapamadığımı söylüyordum yüksek sesle, dış sesim, sevgili eşim Özge beni uyardı, bunun yerine kendine yarın spor yapacağını söyleyebilirsin dedi. Haklıydı.

İçimizde iki bitki var, mutluluk ve mutsuzluk, hangisini besleyeceğimizi ve büyüteceğimizi biz seçiyoruz.

Seçiminizi mutluluktan yana yapın, bugün size mutluluk veren bir düşünce seçin, size mutluluk veren bir eylem gerçekleştirin.

Sevgi ile kalın.

Not: Hayatını Seç, Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar