MUTLULUĞUNUZ KİME VEYA NEYE BAĞLI?

MUTLULUĞUNUZ KİME VEYA NEYE BAĞLI?

Başlıkta yazdıklarımın çok önemli bir soru olduğunu düşünüyorum, bu nedenle bugün sizden bir ricam var, bugün şöyle bir beş on dakika ayırıp bu sorunun cevabı üzerinde düşünmenizi ve notlar almanızı istiyorum.

Çok genel bir ayırım yapacak olursak iş odaklı olan insanlar ve olmayan insanlar vardır. İş odaklı insanların mutluluğu eğer dikkat etmezlerse genellikle işteki gelişmelere bağlı olur. Örneğin bir işyerinde ücretli olarak çalışıyorsanız mutluluğunuz amirinizin size nasıl davrandığına bağlı olarak veya ne kadar satış yapabildiğinize bağlı olarak değişebilir. Bunun doğru olduğunu söylemiyorum, sadece çok sık karşılaştığım bir gözlemi paylaşmak istedim.

Ticaret yapıyorsanız mutluluğunuz ne kadar müşteri bulduğunuza bağlı olarak şekillenebilir veya bu ay ne kadar para kazanmış olduğunuza göre değişebilir.

Bazen de mutluluğumuzu birlikte olduğumuz insanların mutluluğuna endeksleriz, eşim ya da sevgilim mutlu ise ben de mutlu ve huzurlu hissederim, çocuklarım iyiyse ben de iyiyim, annem huzurlu ise ben de mutlu olabilirim şeklinde düşünen çok sayıda kişi var.

Amacım, niyetim kimseyi yargılamak değil, sadece bu konu üzerinde düşünmenizi istiyorum. Mutluluğumuzu bu tip şeylere bağladığımızda dönme dolap gibi hareketli bir mutluluk seviyemiz olur, bir iner bir çıkar ve nadiren kontrol edebiliriz.

Bunun tersi durumlar da geçerli olabilir, örneğin birisi mutluluğunu bizim mutlu olmamıza bağlamıştır ve bunu dile getirmektedir. Üzerimizde büyük bir baskı yaratabilir bu durum.

Her an mutlu ve keyifli olmak zorunda da değiliz elbette; ama mutluluğumuzu kendimiz ve kendi hayatımız ile ilgili bir şeylere bağlarsak daha rahat hissedebiliriz gibi geliyor.

Keyif alacağımız şeylerin olması, anlamlı bulduğumuz aktiviteler yapmak, güzel şeyler düşünmek, kendimize ve sevdiğimiz şeylere zaman ayırmak, yaşamda dengeyi bulabilmek gibi. Bu geniş konuyu da yarın ele alacağım.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Nisan ayı kayıtları başlamıştır, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar