MUTLULUĞUN ÜZERİNE FAZLA DÜŞMEYİN

MUTLULUĞUN ÜZERİNE FAZLA DÜŞMEYİN

Ben genel olarak mutlu bir insanım; mutlulukla çok fazla ilgileniyor olmamın nedenleri ise şunlar: Ben mutlulukla ilgili günlük yazılar yazıyorum, kitaplar yayınlıyorum ayrıca insanların daha mutlu bir yaşamları olması için onlara danışmanlık yapıyorum. Bu nedenle de konu ile ilgili piyasaya çıkan kitapları okuyor, videoları izliyor ve bilgilerimi güncel tutmaya çalışıyorum.

Eğer mesleğiniz benim gibi mutlulukla çok ilgilenmenizi gerektiriyorsa elbette siz de benim gibi yapabilirsiniz. Diğer yandan eğer öyle değilse mutlulukla çok fazla ilgilenip onun üzerine fazla düşmeyin lütfen. En azından bir süre dediğim gibi davranmaya çalışın, belki daha mutlu olacaksınız. Sürekli mutluluk hakkında düşünmek, bu konuyu bir takıntı haline getirmek, bir tür direnç oluşturarak işinizi zorlaştırabilir.

Kuyruğunu kovalayan kedi misali sürekli mutluluk peşinde koşmak ne kadar yorucu olabilir hiç düşündünüz mü? Halbuki siz kuyruğu kovalamayı bırakıp kendi yolunuza gittiğinizde kuyruk da peşinizden gelecektir.

Mutluluğa ulaşmanız için yapmanız gerektiğini düşündüğünüz bazı ritüelleriniz de olabilir, erken kalkacağım, şu kadar şükredeceğim, şu kadar yazı yazacağım, şu egzersizi yapacağım gibi, onlarla ilgilenmeyi de bir süre bırakın.

Sadece anda kalmanın, akışta olmanın, var olana izin vermenin yani sadece yaşamanın tadını çıkarmaya çalışın.

Sosyal medyanın da tetiklediği bir algı var, sanki sürekli mutlu olmak zorundaymışız gibi bir durum ortaya çıktı. Eşyanın tabiatına aykırı bu durum. Sürekli mutlu olamazsınız, ben de olamam, kimse olamaz, bu bir tür ütopya.

Herkesin başına iyi şeyler de gelir o kadar iyi olmayan şeyler de, Bilge’nin dediği gibi hayat bir paket, içinden sadece istediklerimizi alamıyoruz. Sıkıntılarla hiç karşılaşmadığımız bir hayat çok sıkıcı da olabilirdi veya kendimizi hiç geliştiremezdik muhtemelen.

Kendinizi olumlu düşünmeye de zorlamayın her zaman, bu genel olarak yararlı bir felsefedir ama zorlayarak olmaz, her durumda uygulanmaz, bazı şeylerin zaman içinde oturacağını kabul etmek gerekir.

Kendinize vereceğiniz en büyük ödül kendinizi özgür bırakmak ve sadece yaşamaktır, hayatın akışına izin vererek ve onunla iş birliği yaparak.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar