MUTLULUĞUN TARİHÇESİ

MUTLULUĞUN TARİHÇESİ

Yok bu konuda bir araştırma yapmadım, en azından henüz yapmadım. Sadece bu aralar çok popüler olan bir kitap okudum, Homo Sapiens isimli insanlık tarihini anlatan kitap aynı zamanda satır aralarında zihnimizin işleyişine ve mutluluğa dair çok güzel bilgiler paylaşıyor.

Delfi Tapınağı’nın giriş kısmında yer alan kendini bil yazısından hareketle mutluluğun ancak kişinin kendisini daha yakından tanıması ile mümkün olabileceği anlatılıyor kitabın bir yerinde.

Bir başka bölümde ise Budizm’den bir örnek verilerek; mutluluk ve duygular arasındaki ilişkiden bahsediliyor. Budist felsefesine göre; duygular sürekli değişken oldukları ve kontrol edilemeyecekleri için duyguların peşini bıraktığımızda zihnimiz rahatlıyor, anı yaşamaya başlıyoruz ve inanılmaz bir huzur hissi deneyimliyoruz.

Benim görüşüme göre mutluluk için sadece huzur yeterli değil, başarı hissini de ilave etmek gerekiyor.

Diğer yandan; başarı isteği çok dengeli yürütülmesi gereken bir konu, fazlası kişiye zarar da verebilir.

Kitapta en çok etkilendiğim bölüm ise tarım devriminin insanların mutluluğu üzerindeki dolaylı etkisi oldu.

Biliyorsunuz insanın ilk ataları avcı toplayıcı olarak bir yaşam sürdüler, yani mağaralarda yaşadılar, toprakta buldukları kökleri, ağaçlardaki meyveleri toplayıp yediler ve avlayabildikleri hayvanlarla beslendiler. 100-150 kişilik topluluklar sürekli seyahat halinde 1.000-1.500 km2 büyüklüğünde topraklarda mutlu mesut yaşadılar. Geleceği düşünmek diye bir şey söz konusu değildi, olsaydı bile bu endişe veren bir gelecek olmazdı muhtemelen. Bir gün karnınız doyduysa kafanızı koyacak bir yer bulduysanız mutluydunuz, ertesi günü ancak o gün geldiğinde düşünürdünüz.

Ne olduysa tarım devrimi başladıktan sonra oldu; insanlar belli topraklara yerleşip bütün çabalarını belli ürünleri yetiştirmeye verdiler, daha sonra bu ürünlerin doğal afetlerle tamamen yok olabildiği olaylar yaşadılar, gelecek kaygısının ne olabileceğini anladılar, stok yapmaya başladılar, gelecek kaygısı, endişe ve stoklama insanı anda yaşamaktan uzaklaştırdı zaman içinde.

Evet hep anda kalmaktan yanayız ama tarihsel gelişmeyi de bilerek konuya yaklaşalım. Mutluluk ile ilgili yazı dizimizin sonuna geldik, umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Son olarak şunu söylemek isterim ki, bugün karşılaşacağınız olaylar ile ilgili olarak ihtiyaç duyacağınız her türlü şey bugün size verilmiştir, yarın karşılaşacağınız olaylar ile ilgili olarak ihtiyaç duyacağınız şeyler de size yarın verilecektir.

Mutluluk dediğimiz inanç, güven ve umuttan ibarettir.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar