MUTLULUĞUN SIRRI – BİR BİLGE’NİN NOT DEFTERİ

MUTLULUĞUN SIRRI – BİR BİLGE’NİN NOT DEFTERİ

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Uzun zamandır görmediğim Bilge’yi ziyarete gelmiştim. Bir süre sohbet ettikten sonra öğle uykusu için izin istemişti. Ben de Bilge’nin kütüphanesinde zaman geçirmeye karar verdim. Burası Burgaz Adası’ndaki Sait Faik Müzesi’ne çok benzeyen bir yer. Aynı orada olduğu gibi üst katta küçük bir okuma odası ve kütüphane ver. İki tane rahat koltuk camın önüne yerleştirilmiş, bahçedeki bir ağacın dalları biraz engellese de uzaktan deniz görülebiliyor.

Koltuklardan birine oturdum, sehpanın üzerinde Bilge’nin not defteri vardı, başkalarının eşyalarını kurcalamayı çok sevmem ama merakıma engel olamadım, en üstteki sayfaya kurşun kalemle alınmış notlar vardı.

Bilgelik Notları

  1. Meyveler olgunlaşınca dallar eğilir, senin olan sana gelir. Çalışmayı ihmal etme, sabırlı ol, dua et, şükret.
  2. Her günü sevgiyle selamla, her gün yeni bir hayattır. Bazen bir şey değişince her şey olumlu anlamda değişir, o gününün bugün olmayacağını nereden biliyorsun?
  3. Başarı tanımına dikkat et, gerekirse yeniden tanımla. Sadece iş hayatını esas alan bir başarı tanımı eksiktir, seni de eksik bırakır, iş odaklı bir insan yapar. Ne yapıyor olursan ol huzurlu ve mutlu olabilmektir başarı, kendimizi geliştirmektir, öğrenmektir.
  4. Mucizelere inanmıyor olabilirsin ama bu senin mucizenin bir parçası olduğun gerçeğini değiştirmez. Biraz farkındalıkla bakarsan hem kendinde hem Doğa’da mucizeye dair pek çok şey görürsün. Ve mucizeler devam ediyor.
  5. Hayatta en değerli şey zamandır. Bu nedenle senin için önemli olan şeyleri erteleme. Gerekirse bu konuda yardım al. Sevgiye geç kalma.
  6. Dengeyi öğren, dengeye yaklaştıkça mutlu olur insan. Akıl, zeka ve mantık şüphesiz önemlidir, peki duyguların önemsiz olduğunu söyleyebilir miyiz? Karar alırken mantığını ve duygularını dengelemeye çalış.
  7. Her şeyi çok ciddiye alma, gülmenin önemini kavra. İçten gelen bir kahkaha en değerli besindir. Onu nerede kimlerle bulabiliyorsan zaman zaman oraya git.
  8. Kendine değer vermeyi öğren, hak ediyorum bilincini geliştir, daha çok iste.
  9. Hayal kurmak güzeldir ama eylem olmayınca değeri yoktur. Fiziksel bir dünyadan yaşıyoruz, eylemlerine önem ver.
  10. Daha çok sev, daha çok dua et, daha çok şükret, daha çok yardım et.

Bir Bilge uyanmıştı, içeriden gelen seslerden anladım, not defterini bulduğum gibi bıraktım, acele ile odadan çıktım. Bilge beni gördüğünde gülümseyerek “notları senin için almıştım, umarım işine yarar, okurların beğenir” dedi.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş