MUTLULUĞUN SIRRI – BİR BİLGE

MUTLULUĞUN SIRRI – BİR BİLGE

Dün kaldığımız yerden devam edelim. Bir Bilge’ye yaptığım ziyaret tahmin ettiğimden daha fazla sürmüştü, ama bir türlü kalkamıyordum, çok mutluydum çünkü ve bitmesini istemiyordum. Bilge sobaya bir odun daha attı, çay ikram etti. Huzurun bir resmi olsa ancak bu kadar olabilirdi.

Elinde bir fotoğraf albümü ile geldi, 87 kışına ait fotoğraflar vardı, Bilge o zamanlar 50 yaşında olmalıydı, son derece genç ve güçlü gözüküyordu. Elinde küreği ile bahçe yolunu temizlerken poz vermişti, en az bir metre kadar kar vardı.

“Bu fotoğraflar başka gezegende çekilmedi” dedi.

“Ama artık böyle kışlar da kalmadı.”

“Maddi anlamda sahip olduklarımız şu ankinin yarısı bile değildi ama en az iki katı daha mutluyduk. Gençlerden umutluyum, yeni bir nesil geldi, farkındalığı yüksek, daha fazla sorgulayan bir nesil sizinkine göre.”

“Ooo sen de beni ve benim nesli hemen gözden çıkardın.”

“Öyle bir şey demedim, ama mutluluğu bir türlü öğrenemiyorsunuz genel olarak. “

“Biliyorum, ben de gençlere elimden geldiği ölçüde yardımcı olup bilgilerimi aktarıyorum, zaman zaman onlara hitaben konuşmalar yapıyorum ya da bire bir çalıştıklarım oluyor.”

“İtiraz etmek lazım bize dayatılan şu teknolojik, kapitalist hayata, itirazsız kabul etmek doğru değil. Soru sormak lazım daha fazla, ancak bunlar bizi özlemini duyduğumuz hayata yaklaştırır.”

“Cesur olmak lazım diyorsun.”

“Evet, Balzac’ın meşhur sözüdür; umut, cesaretin yarısıdır.”

“Umutlarımızı koruyoruz.”

“Ben de koruyorum” dedi gülümseyerek. “Bahçeden biraz odun getireceğim, sen takıl biraz burada” dedi ve dışarı çıktı.

Fotoğraf albümünü aldım elime, Bilge’nin resimlerine bakmaya başladım, 87 kışından sonra 88 yazına ait fotoğraflar vardı, bir fotoğrafta Bilge’nin yanında bana çok benzeyen 15-16 yaşlarında bir çocuk vardı, elinde bir kitap tutuyordu, kitabın üzerinde bir palmiye resmi vardı, kitabın adını okumaya çalıştım, senin olan sana gelir gibi bir şeyler yazıyordu. Kendimi Geleceğe Geri Dönüş filminde gibi hissettim bir an için.

Döndüğünde Bilge’ye resmi gösterdim, başıyla onayladı, “bu bizim sırrımız dedi, bir gün belki anlatırım, ama bugün değil.”

Yakın zamanda buluşmak üzere kucaklaştık, hepinize çok selam söyledi.

Sevgi ile kalın.

Not: İlk kitabım Hayatını Seç’in 3. Baskısı yayımlanmıştır, gerek bu kitaba gerekse Hayatını Değiştir ve Yarına Notlar isimli kitaplarıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar