MUTLULUĞUN ŞİFRELERİ


“Mutluluğun şifresi senin içinde saklı”. Bayramdaki dört günlük yazı dizimiz mutluluk ile ilgili olacak. Hep birlikte mutluluğun şifrelerini çözmeye çalışacağız. Bugünkü yazımı konuya bir giriş olarak kabul edebilirsiniz.

Umarım keyifle okur, üzerinde düşünür ve bazılarını uygularsınız.

Sağlık

Sağlık çok önemli bir mutluluk kaynağıdır. Maalesef sağlığımız yerinde iken onun değerini yeterince bilmediğimiz zamanlar oluyor. Sağlığımız iyi durumdayken mutlu olmak çok daha kolay, dolayısı ile bence mutluluğun şifrelerinden bir tanesi sağlıklı olmaya yatırım yapmak olabilir.

Peki, bir insan basit bir şekilde sağlığına nasıl yatırım yapabilir. Günde yarım saat bile ayırsak yeterli olabilir aslında. 10 dakika bağlantılı nefes alıp vermek ve 20 dakika hafif tempolu bir yürüyüş. Bağlantılı nefes alıp vermek dediğimde nefes alışınızın ve verişinizin arasında bir boşluk olmamasını, burundan nefes alıp vermenizi veya ağızdan nefes alıp vermenizi kastediyorum. Bu basit egzersiz gerçekten çok faydalı ve aynı zamanda hep bahsedilen anda kalma deneyimini çok kolaylaştırıyor.

Yürüyüş ise hepimizin yapabileceği, çok basit ve etkili bir fiziksel egzersiz. Bunu günlük hayatımızın bir rutini haline getirmek fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde gayet etkili olabilir.

Zaman Yönetimi

Hayatta en değerli şey para değil, zaman. Bence mutluluğun şifresi dediğimiz zaman içinde zamanın etkin kullanımı yer almalı. Koçluk çalışmaları sırasında üzerinde özellikle durduğum konuların başında gelir. Bu konu ile ilgili birkaç yazı yayınlamış olduğum için çok fazla detaya girmeyeceğim.

Önemli olan her gün kendimize zaman ayırabilmek, 15-20 dakika bile etkili ve yeterli olabilir. Kendimize ayıracağımız bu zamanı etkili bir şekilde kullanmak ise olayın başka bir boyutu elbette. Sizin enerjinizi yükselten, size keyif veren herhangi bir aktivite olabilir. Şükretmek, dua etmek, meditasyon yapmak, yazı yazmak, kitap okumak, spor yapmak, vb.

Sevdiğimiz ve İlgilendiğimiz Bir Konuda Eğitim Almak

İstisnasız herkes gerçekten ilgilendiği bir konuda bir şeyler öğrenmeye bayılır. Bende öyleyim, benim için hayatta en güzel şeylerden birisi şüphesiz koçlukla ilgili eğitimlere katılmak. Sizin de ilgi alanlarınız var, bu alanlarda eğitim almak ve kendinize yatırım yapmak mutluluğunuza olumlu anlamda katkı yapacaktır.

İnsan İlişkilerinin Önemi

Yapılan mutluluk araştırmaları insan ilişkileri güçlü ve kalabalık olan kişilerin mutluluk konusunda daha avantajlı olduğunu gösteriyor. Eşimiz, sevgilimiz, çekirdek aile, çocuklar, büyük ailemiz, dostlarımız, arkadaşlarımız, komşularımız hepsi mutluluğumuzda etkili olabilir. Çevrenizdeki insanları büyük ölçüde seçme şansına sahipsiniz. Sizin mutluluğunuza katkıda bulunan insanlarla daha fazla görüşmeyi tercih edebilirsiniz.

Bir Hobi Edinmek ve Sürdürmek

Yapılan araştırmalar bir hobisi olan ve düzenli olarak buna zaman ayırabilen kişilerin mutluluğu yakalama konusunda avantajlı olduklarını gösteriyor. Belki ileride hobinizi mesleğinize çevirirsiniz, kim bilir?

Bu konuda biraz eylem odaklı davranmanızı önerebilirim. Yani oturup benim bir hobim yok, hiçbir şey ilgimi çekmiyor diye hayıflanmak yerine denemeler yapın. Mutlaka seveceğiniz bir şeyler bulacaksınız.

Finansal Geleceğinize Yatırım Yapmak

Tasarrufları olan ve bu tasarruflarını “akıllıca” yönetebilen insanlar daha huzurlu ve mutlu olabiliyorlar. Borç enerjisi çok tehlikeli bir enerji ve mutluluğu azaltan faktörlerin başında geliyor. Bir ev kredisi kullanıp ev satın almanızdan bahsetmiyorum, bu bir yatırım sonuçta, ama tatile çıkmak için, kıyafet satın almak için borç almayın ve evet eğer kredi kartı borcunuzu son ödeme tarihinde ödemeyip taksitlendiriyorsanız borç alıyorsunuz.

Ayda 200 TL bile tasarruf yapsanız emin olun kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Miktarın bir önemi yok, önemli olan ben tasarruf yapabiliyorum düşüncesine sahip olmak. Daha sonra bu tasarruflarınızı yatırıma yönlendirin, ister bireysel emeklilik yaptırın ister altın alın.

Daha Fazla Keyif Almak ve Daha Az Çaba Harcamak

Özellikle de sık yaptığınız veya uzun zaman harcadığınız işlerle ilgili olarak bu bakış açısını geliştirmeye ve uygulamaya çalışın lütfen. En çok nelere vakit ayırıyorsunuz, işe mi, çocuklarla oynamaya mı, yemek yapmaya mı? Orta ve uzun vadede bunları değiştirebilirsiniz elbette, ama kısa vadede yaptığınız işleri daha fazla keyif alacağınız şekilde yapmak kesinlikle önemli bir fark yaratır.

Değişime İnanmak

Şifrenin en önemli anahtarı belki de. Geçmişin geleceğe eşit olmadığına ve kaç yaşında olursak olalım ne yapıyor olursak olalım değişebileceğimize, daha iyiye gidebileceğimize ve daha mutlu olabileceğimize inanmak.

Bu yazıyı okuduğunuza göre böyle bir inanca sahip olduğunuza inanıyorum.

Hepinize mutluluklar diliyorum, sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

thirteen − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.