MUTLULUĞUN ŞİFRELERİ

MUTLULUĞUN ŞİFRELERİ

Yazmakta olduğum beşinci kitaba bu ismi verdim; yeni yayınlamış olduğum Senin Olan Sana Gelir kitabındaki gibi roman tarzında bir kitap. Bodrum’da geçiyor; bu nedenle on günlüğüne oraya gidip gözlemler yapmayı da planlıyorum gerçekçi olması açısından. Diğer yandan; bugünkü yazımızın başlığı ile ilgili olarak size farklı şeyler anlatmak istiyorum.

Mutluluk bana göre her şeyi içeren bir üst kavram; çok katmanlı veya çok boyutlu bir olgu. Çok basit bir tarif yapmam gerekirse; o an sahip olduklarımızın farkında olarak yaşamak diyebilirim belki. Sağlıklı olmak, sevgi bağlarına sahip olmak ve geçimimizi temin edecek bir gelire sahip olmak elbette önemli.

Robert Waldinger isimli bir psikiyatrist var; önemli bir mutluluk araştırmasının başında bulunuyor kendisi. Bu bir Harvard araştırması ve onu diğer araştırmalardan farklı kılan şey 75 yıldır devam ediyor olması, evet yanlış yazmadım tam 75 yıldır bir grup insan üzerinde yürütülen uzun soluklu ve detaylı bir çalışma. Çalışmanın amacı ise mutluluğun şifrelerini ortaya koymak ve bundan herkesin yararlanabileceği sonuçlar çıkarmak.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi para, ün, şan, şöhret değil bizi mutlu yapan. İyi insan ilişkileri bizi hem sağlıklı hem de mutlu yapıyor, açık ve net bir sonuç ortaya koymuş araştırma.

Daha önce uzun hayatın sırları isimli bir yazı dizisi okumuştum; o yazı dizisinde de sağlıklı bir şekilde uzun ömür süren kişiler bunun sırrının kurdukları ilişkilerde gizli olduğunu belirtmişlerdi.

Biraz daha açacak olursak konuyu; karşımıza sevgi ve güven kavramları çıkıyor. Çevrelerinde güvenebilecekleri sevdikleri insanlar olan kişiler hem daha sağlıklı hem de mutlu oluyorlar.

Bu konuda pratik olarak neler yapabiliriz? Cepte görmemek lazım; dolayısı ile bu tip sevgi bağlarına sahipseniz lütfen bu bağlara yatırım yapmaya devam edin, arayın, sorun, sarılın, sevginizi gösterin.

Eğer bu tip ilişkileriniz yoksa ya da yeterli sayıda değilse lütfen onları oluşturmanın yöntemleri üzerinde düşünün.

Yaptığım çalışmalar sırasında pek çok insanla karşılaşıyorum ve tanışıyorum; neye sahip olurlarsa olsunlar en mutsuz olanlar sevgi bağlarına yeterince önem vermeyenler.

Kendimizi sevmekle başlar her şey, kendisini sevmeyen bir insan dışarı da sevgi veremez, bu nedenle öncelikli olarak kendinizi sevin ve değerinizi bilin, sonra da sevdiğiniz insanlarla daha sıkı bağlar kurmanın ve daha fazla zaman geçirmenin yollarını bulun. Yapılan araştırma sayısal bir çoğunluktan ziyade ilişkinin kalitesinin önemli olduğunu gösteriyor. Yani 2-3 tane yakın dost bile yeterli olabilir.

Mutluluk üzerine yazılarımız devam edecek; altıncı veya yedinci kitabımın ismini de şimdiden belirledim; “Benim Adım Mutluluk” olmasını istiyorum.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not: Senin Olan Sana Gelir isimli yeni kitabıma D&R ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet siteleri üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar