Rahmetli Anneannem yaşam koçlarının olmadığı bir dünyada iyimser yapısı ile çevresindeki kişilere yardımcı olmaya çalışırdı. En meşhur sözlerinden birisi ise “Hayat insana 3 şey aynı zamanda vermez; sağlık, zaman ve para” şeklinde idi. Cümlesine “Sağlığın yanına zaman veya paradan birisini koyabilirsen kendini şanslı saymalı ve mutluluğun tadını çıkarmalısın” şeklinde devam ederdi. Bu sabah uyandığımda nedense aklıma Anneannem ve bu sözü geldi, mutluluğun satırbaşları isimli kısa bir yazı yazmaya karar verdim. Umarım keyifle okur ve bir kısmını uygulamak için motive olursunuz.

İlk satırbaşı denge olmalı bence, dengeye yaklaştıkça mutluluğumuz artıyor. Haftanın tamamına bakıldığında uyku dışında en çok zamanımızı çalışarak geçirdiğimiz için (bazen uykudan da fazla) çalışmak ve dinlenmek arasındaki denge iyi kurulmalı. Meşhur hikayedir bilirsiniz, ormanda ağaç kesen ve kim daha fazla ağaç kesecek şeklinde birbiriyle yarışan iki ormancıdan birisi hiç ara vermeden ağaç kestiği halde yenilir. Gün içinde bazıları uzun çok sayıda mola alan diğeri kazanır. Başarısını da “Ben mola verdiğimde aynı zamanda baltamı biledim” şeklinde açıklar. Baltamızı bilemek için gerek gün içinde gerekse hafta sonunda dinlenmek, farklı şeyler yapmak kesinlikle işe yarar ve daha verimli olmak için önemlidir.

İkinci satırbaşı üretim olabilir, çalışacak yaşta olan ve çalışmak isteyen herhangi birisini hayatından üretimi yani çalışmayı çıkarırsanız bu kişinin hayatında önemli bir boşluk oluşur. Bu nedenle işsizlik mutluluğun önemli bir düşmanıdır. Kendinizi genç yaşta emekli etmeye çalışıyorsanız iki kere düşünmenizi öneririm, üretmek ciddi bir mutluluk kaynağıdır.

Aile çok önemli bir satırbaşıdır. Bir aile olmak, sadece aramızda kan bağı olan kişilerle değil yakın çevremizdeki diğer insanları da katacağımız geniş bir aile olmak mutluluk verir.

Doğada zaman geçirmek mutlu eder, bahar ve doğanın çiçek açtığı zamanlar. Fırsatınız varsa bir trekking grubuna katılarak güzel bir hafta sonu yürüyüşü yapın, tahmin ettiğinizden daha iyi gelecektir.

Şükretmek elbette çok önemli, neyim eksik diye düşünmek yerine ya olmasaydı diye düşünerek sahip olduklarımızı takdir etmek önemli bir mutluluk kaynağıdır.

Kendimizi sadece kendimizle kıyaslamak, diğer insanlarla kıyaslamamak önemli bir avantajdır. Mutlu olabiliriz, ama diğer insanlar kadar mutlu olamayız, çünkü biz diğer insanları olduklarından daha mutlu sanırız şeklinde meşhur bir söz vardır.

Dayanışma ve paylaşım mutluluğu kesinlikle artırır. İnsanlarla bir arada olmanın bir yolunu bulun.

Kendinize her gün tamamlayabileceğiniz bir şeyler bulun, gün içinde tamamlayabildiğiniz şeyler size mutluluk verecektir. Sonrasında akşam küçük bir kutlama yapmayı ihmal etmeyin.

Mutluluk tanımlanamaz ve mutluluk planlanamaz, o sadece yaşanabilir. Mutlu olduğunuzda sadece tadını çıkarın.

Güzel bir Pazar günü diliyorum.

Sevgi ile kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

two × 1 =