MUTLULUĞUN NE KADARI BİZİM ELİMİZDE?

MUTLULUĞUN NE KADARI BİZİM ELİMİZDE?

Mutluluğunu artırmayı herkes isteyecektir; daha mutlu olmak ister misin sorusuna herhalde kimse istemem diye cevap vermez. Bunu yapabilmek yani mutluluğu artırabilmek için ise bizim elimizde olan kısımlara odaklanmak gerekir.

Mutluluğu kabaca üç ayrı bileşen olarak ele alabiliriz. Doğuştan gelen veya küçük bir çocuk olduğumuz dönemlerde şekillenen kişisel özelliklerimiz, içinde yaşadığımız şartlar, durumlar ve olaylar ile üçüncü olarak da hayata karşı bakışımız yani düşüncelerimiz.

Elimde bilimsel bir veri olmadığı için hepsinin yüzdesini eşit olarak kabul edelim, yani 1/3 olarak. Temel kişisel özelliklerimiz mutluluğumuz üzerinde etkilidir ve bunları değiştirmek bazen zor olabilir, zaman alabilir. Bu nedenle geriye kalan 2/3’e odaklanmak daha iyi bir seçimdir.

İçinde yaşadığımız şartlar, durumlar ve olaylarla ilgili olarak ise şunu söyleyebilirim, elimizden gelenin en iyisini yaparız ve bekleriz, bazen bizi mutlu eden şeyler olur, bazen olmaz. Çünkü bizim dışımızda da faktörler vardır ve hepsini kontrol edemeyiz.

Hayata karşı bakışımız üzerinde ise tam bir kontrole sahip olabiliriz, bu alana daha fazla odaklanarak mutluluğumuzu da artırabiliriz.

Hep söylerim, istediğini düşün, istemediğini düşünme diye. Şükretmek çok önemlidir. Yardım etmek bizi mutlu eder ve geliştirir. Anlamlı bir yaşam sürmek, iyi bir insan olmak, vicdanlı olmak, bunlar da düşüncelerimizi ve bakış açılarımızı geliştirir.

Kendi elindekilere odaklanan insan mutluluğunu artırır. Mutluluk, o an sahip olduklarımızın tadına varmaktır.

Sevgi ile kalın.

Not: Senin Olan Sana Gelir isimli dördüncü kitabıma D&R mağazalarından ve diğer kitapçılardan ulaşabilir, internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

 

Paylaş

Önerilen Yazılar