Daha önce mutluluğun kimyası üzerine bir yazı yazmıştım, diğer yandan bu konuda bir seminere katılınca güncellenen bilgiler ile yeni bir yazı daha kaleme almak istedim. Geçtiğimiz hafta Cuma günü Galatasaray Üniversitesi’nde Prof. Dr. Türker Baş’ın Joyology isimli mutluluk hakkındaki konferansına katıldım. Yaklaşık iki saat boyunca mutluluk hakkında konuşuldu ve oldukça faydalı oldu. Bugün özellikle mutluluğun kimyası konusunu ele alacağım.

Mutluluğun kimyası dediğimizde mutluluğu belirleyen hormonlar Dopamin, Seratonin, Oksitosin ve Endorfin, strese yol açan hormon ise Kortizol. Homo Sapiens kitabında da insanın evrimi incelenirken bu konuya farklı bir bakış açısı getiriliyordu.

Dopamin bir tür başarı kimyasalı, ben başardım dediğimizde, bunu hissettiğimizde salgılanıyor, buna yönelik olarak bir takdir aldığımızda ise Seratonin salgılanıyor. Mutluluk ve takdir arasındaki ilişkiyi anlatan ayrı bir yazı yayınlamıştım yakın zamanda, onu ayrıca okumanızı isterim. Bir şey başarmanın ve başarı hissisinin mutluluk ile yakından ilgisi bulunduğunu düşünüyorum, kimyasal olarak ele aldığımızda da Dopamin’in bunu yönettiğini görüyoruz. Dolayısıyla daha mutlu olmak istiyorsanız atmanızı gereken ilk adımlardan birisi de size göre başarı her ne ise o yönde küçük zaferler elde etmeye çalışmak olmalı.

İkinci aşama ise Seratonini artırmak için kendinizi takdir etme becerilerini geliştirmek ve sizin başarınız ile sevinecek insanların içinde olmaya çalışmak. İyi bir ekibiniz var ise yaşam her zaman daha keyiflidir.

Endorfin daha çok spor yaptığımızda ve sonrasında oluşan bir hormon, basit bir yürüyüş bile olabilir. Eğer miktarını artırmak istiyorsanız düzenli olarak yürüyüş veya spor yapmanızda ve süresini de en az 45 dakika civarında tutmanızda yarar var. Bu konu ile ilgili başka araştırmalar da okumuştum, düzenli spor yapma alışkanlığı olan kişilerde depresyonun çok az görüldüğüne dair tespitler vardı.

Oksitosin ise bir tür güven kimyasalıdır, sevdiğimiz insanlarla ya da hayvanlarla bir araya geldiğimizde, sarıldığımızda oluşur, bu yüzden sevdiğiniz insanlarla kaliteli zaman geçirmek mutluluğunuz açısından çok önemlidir.

Uzun ve sağlıklı yaşam ile ilgili olarak yapılan çalışmalar da benzer verileri ortaya koydular, sosyal bağları ve sevgi bağları kaliteli olan kişiler uzun ve sağlıklı yaşama anlamında bir avantaja sahip oluyorlar.

Kortizol hormonu ise vücudun stres sırasında ürettiği bir kimyasal, kısa süreli üretilmesi bizi hayatta tutan bir fonksiyona sahip, uzun süreli üretilmesi ise bizi mutsuz edip yaşlandırabiliyor ve bağışıklık sistemini güçsüz düşürerek hastalanmamıza yol açıyor. Stres konusu ayrı bir yazının konusu olabilir, ona da yarın bakalım.

Sevgi ile kalın.