MUTLULUĞUN KATMANLARI

MUTLULUĞUN KATMANLARI

Bir yazımda mutluluğunuz kime veya neye bağlı şeklinde bir soru yöneltmiştim sizlere, yazının sonunda da mutluluğumuzu kendi elimizde olan şeylere bağlamanın daha iyi bir yöntem olduğunu belirterek mutluluk hakkında ayrı bir yazı kaleme alacağımı söylemiştim, işte bugün de bu yazım ile karşınızdayım.

Yazının ismini mutluluğun katmanları olarak seçtim, çünkü mutluluk çok boyutlu bir kavram, sadece bir veya iki cümle ile mutluluğu tarif etmek çok kolay değil.

Elbette katmanlardan bir tanesi keyif almak ile ilgili. Mutluluğun en çok bilinen ve belki de en çok tükettiğimiz şekli. Güzel bir yemek yemek; alışveriş yapıp yeni kıyafetler satın almak, evimizde veya dışarıda ailemizle, dostlarımızla, sevdiklerimizle zaman geçirip sohbet etmek, birlikte bir şeyler yapmak, seyahat etmek gibi.

Diğer bir katman anda kalmak ile gelen mutluluk; akış olarak tabir edebileceğimiz bir durum ya da hal diyebiliriz. Kişinin kendisini yaptığı işe tamamen kaptırması ve o an için dünyadaki diğer her şeyin durması da diyebiliriz, yüksek bir konsantrasyon durumu da denilebilir.

Yaptığı işi çok severek yapan insanlar bu açıdan çok şanslı çünkü çalışıyor gibi hissetmiyorlar bile, ben de çoğu zaman görüşmelerim sırasında zamanın nasıl geçtiğini fark etmem ya da bir kitap projesi üzerinde çalışıyor isem yemek yemeyi bile unutabilirim. Herkesin bu ölçüde anda kalma deneyimi yaşadığı bir işi olmayabilir. Diğer yandan mutluluğun bu katmanından mahrum olmamak için en azından çok severek yapacağımız bir hobimiz olmalı. Size zamanı unutturacak şey her ne ise zaman geçirmeksizin onu bulabilmek önemli.

Denemeden bilemezsiniz bu nedenle eğer kesin ve net bir fikriniz yoksa aklınıza gelenleri sıralayın ve aralarından birkaç tanesini seçerek denemeler yapın, bu şekilde keşfedebilirsiniz.

Mutluluğun benim en çok önem verdiğim katmanı ise anlam katmanı. Yaşamın bir anlamı ve bir amacı olmalı diye düşünüyorum. İyi olduğumuz bir konuda yeteneklerimizi kullanmak ve diğer insanlara yardımcı olabilmek gibi. Yardım konusunu özellikle önemsiyorum mutluluk anlamında, çünkü diğer insanlara yardım ettiğimizde gelen mutluluk hissi çok farklı bir his.

Mutluluğun hangi katmanlarında daha iyisiniz, bugün bu konu üzerinde düşünmenizi ve eğer eksik olan yönleriniz varsa tamamlamak için bir şeyler düşünmenizi ve yapmanızı istiyorum.

Mutluluk, bir adım sen, bir adım ben, ortada buluşuruz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Nisan ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar