MUTLULUĞU ÜRETMEK

MUTLULUĞU ÜRETMEK

Yakın zamanda bir Yarına Not paylaşmıştım; “mutluluk belki de tüketilmeden önce üretilmesi gereken bir şeydir” şeklindeydi. Bugün bu konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Mutluluk nasıl üretilir? Kişiden kişiye değişebilir elbette, ben kendi reçetemi paylaşayım, siz de aklınıza yatanları olabildiği ölçüde uygulamaya çalışın, önerilerinizi de yorum olarak paylaşabilirsiniz elbette.

Ben mutluluğu biraz egzersiz yaparak üretirim; fırsat buldukça eve yakın bir parkta yürüyüş yapıyorum; hem yürüyorum hem dua ediyorum, beni görenler belki biraz şaşırıyor olabilir ama ben en çok bu şekilde keyif alıyorum. Güneş ışığı almak da beni mutlu ediyor, bu yüzden güneşi gördüğümde yüzümü ona dönüp beş dakika duruyorum öylesine. Sağlıklı olmak, iyi beslenmek ve bunun getirdiği bilinçli farkındalık da mutlu eder beni.

Öğlenleri bir türk kahvesi içmek, yanında da bitter çikolata yemek beni mutlu ediyor. Arabada iken veya zaman zaman evde keyifli müzikler dinlemek, bazen biraz dans etmek de mutlu ediyor. Bütün dünyada insanlar mutlu oldukları zaman şarkı söyleyip dans ederler, bunun tersini yapmak yani şarkı söylemek, müzik dinlemek ve dans etmek de mutlu eder doğrudan.

Hayal kurduğum zaman da mutlu oluyorum; hatta yazarak yaparım çoğu zaman. Dünyanın henüz gitmediğim yerlerine dair resimleri ve yazıları topladığım bir defterim var, arada açar bakarım, hayal kurmamı kolaylaştırır.

Sevdiğim insanlara sarılmak mutlu ediyor beni, ailemle sık sık uygulamaya çalışırız, günde en az birkaç dakikayı bu şekilde geçirmek harika bir duygu.

Yardım etmek mutlu eder beni; yardım taleplerini geri çevirmem genelde, bazen kağıt toplayarak geçimini temin eden bir çocuk, bazen mendil satan yaşlı bir teyze, sohbet etmeyi de severim bu kişilerle.

Bazen bir kediyi sevmek, bazen bir sokak köpeğinin başını okşamak, evdeki cama gelen Hamdi ismini taktığımız martıyı beslemek de beni mutlu ediyor, hayvanlarla iletişimde olmak güzel bir mutluluk kaynağıdır.

Ve son olarak da gülmek elbette, hatta kahkaha atmak, bunun için de komik şeyler izlemek ya da keyifli insanlarla zaman geçirmek en güzeli. Elimden geldiği ölçüde bunları da yapmaya gayret ediyorum.

Mutluluk belli ölçülerde üretilebilen bir şeydir; siz de mutluluğunuzu üretebilirsiniz.

Sevgi ile kalın.

Not: Mutlulukla Değişim Programı Mayıs ayı kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Önerilen Yazılar