MUTLULUĞU ÜRETMEK

MUTLULUĞU ÜRETMEK

Dün kaldığımız yerde devam edelim, nasıl daha mutlu olabiliriz sorusuna cevaplar arıyoruz. Mutluluk belki de üretilmesi gereken bir şeydir. Özellikle de uzun vadeli daha kalıcı bir mutluluk halinden bahsediyorsak, bu da mutluluğu anlam ile birleştirerek olabilir.

İçe dönük bir yapınız mı var yoksa kendinizi daha çok dışa dönük bir insan olarak mı tanımlarsınız? Bu soruyu yöneltmemin nedeni şu; eğer içe dönük bir yapınız varsa sizi mutlu eden şeylerin önemli bir kısmı yalnız yapacağınız aktiviteler de olabilir ama eğer dışa dönük bir insansanız birileriyle birlikte olmayı ve paylaşmayı daha çok tercih edebilirsiniz.

Bir örnek üzerinden gidecek olursak içe dönük bir yapınız varsa güzel bir kitap okumak tek başına sizi mutlu edebilir ama dışa dönük bir yapıdaysanız bu kitap hakkında arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizde daha mutlu olabilirsiniz. Bu nedenle öncelikli olarak kendinizi biraz yakından tanıyarak mutluluk yolculuğuna başlamakta ve önerileri bu açıdan dikkate almakta fayda var diye düşünüyorum.

Mutluluğu üretmek veya pozitif düşünmek derken hayatımız sadece mutluluklarla bezenmiş olmayacak, bunu baştan kabul edelim lütfen. Hayatın içinde hayal kırıklıkları, üzücü olaylar, başarısızlık gibi faktörler de var. Diğer yandan büyük mutluluklar, sevinçler, başarılar ve kutlanacak olaylar da var. Sahi siz en son ne zaman bir şey için çok sevindiniz ya da kutlama yaptınız, bu anıları hatırlamak benzer şeyleri çoğaltmak için de bir yöntem olabilecektir.

Mutluluk üretmek için iki konuya özellikle dikkat edin lütfen, bunlardan bir tanesi zaman yönetimi diğeri ise para yönetimidir.

Zaman her ne kadar bize bedava sunulan bir kaynak da olsa sınırsız değildir, gerek günün 24 saat olması gerekse insan ömrünün bir sonu olması bu sınırlara işaret eder. Her gün, her hafta kendinize ve mutluluğunuza zaman ayırabiliyor musunuz veya bunu yapmak için hayatınızı nasıl organize etmeniz gerekiyor, mutluluğunuzu önemseyin ve zamanınızı planlarken buna dikkat edin lütfen.

İkinci konu ise en az zaman yönetimi kadar önemli olan para yönetimi konusudur. Evet para tek başına mutluluk getirmez, özellikle de temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar paranız varsa daha fazla para sahibi olmak sizi mutlaka mutlu eder diye bir kural yok. Diğer yandan borç içinde olmak insanın mutluluk üretmesinin önünde büyük bir engeldir, aklınız sürekli borçlarınıza ve para durumunuza takılır. Bu nedenle bir durum tespiti yapmak, bir şekilde giderleri azaltıp tasarruf etmeye başlamak ve belli bir vade dahilinde borçları bitirip artıya geçebilmek çok önemlidir.

Mutlu olmak için çok fazla şeye sahip olmamız gerekmiyor, sadece sahip olduklarımızın kıymetini daha fazla bilmemiz gerekiyor, mutluluk o an sahip olduklarının farkında olarak ve kıymetini bilerek yaşamaktır da diyebiliriz.

Mutluluk üretmek için sevgi üretmek gerekir, şefkat üretmek gerekir, bütün bunlara önem vermek ve göstermek yararlıdır. Sevginizi gösterin, size sevgi gösterildiği zaman da içten bir şekilde kabul edin lütfen. Mutluluğun önemli bir kısmı sevgi ile ilgilidir.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar