MUTLULUĞA GİDEN YOL


Dün bir takipçimden mesaj aldım, mesajda özetle bana mutluluk konusunda bir yol haritası çıkarabilir misiniz yazıyordu. Mutluluk elbette bir ölçüde kişiye özeldir, diğer yandan büyük ölçüde hepimizde işleyecek mutluluk formülleri üretilebilir. Bugün mutluluğun genel yol haritası hakkındaki görüşlerimi sizlerle paylaşmak istedim, umarım keyifle okursunuz.

Öncelikli olarak kıymet vermek, değer bilmek geliyor, şükretmek, her gün bunu bir oyun haline getirip daha fazlasını bulabilmek, sağlıklıysak bununla başlamak.

Almak ve vermek arasında bir denge kurmaya çalışmak, özellikle de sevmek ve sevilmek.

Hayatın bir yarış olmadığını anlamak, kendimizi başkaları ile kıyaslamamak.

Sınırlarımızı çizmek ve gerekirse hayır diyebilmek.

Hayal kurmak, ama sadece bununla yetinmeyip aynı zamanda hayaller için emek harcamak.

Elimizden geleni yaptıktan sonra konuyu akışa bırakmak, sabırla beklemesini bilmek. Ekilen tohumların büyümesinin zaman alacağını anlamak.

Öğrenmek, keşfetmek ve kendimizi geliştirmeye devam etmek, belki de tek gerçek başarının bu olduğunu görebilmek.

Yardım etmek ve yardım istemek. Meşhur atasözünde olduğu gibi hızlı gitmek istiyorsak yalnız, uzağa gitmek istiyorsak birileri ile beraber gitmek.

Umutları koruyabilmek, içten gelerek yaşadığımız her gün için teşekkür etmek.

Uzun süreli ve kalıcı mutluluklar için kendimizi sevmek ve başka insanlara yapabileceğimiz en büyük katkıyı yapmaya çalışmak.

Yaşamın sonunda kendimizi alkışlayabileceğimiz bir hayat yaşamaya çalışmak, bunu her gece yatmadan önce kısaca değerlendirmek ve huzurla uyuyabilmek.

Sevgi ile mutluluk ile kalın, güzel bir hafta sonu diliyorum.

P.S.: Mutlulukla Değişim Programı bahar dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için lütfen [email protected] adresine mail atınız.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.