MUTLULUĞA GİDEN YOL

MUTLULUĞA GİDEN YOL

Geçen hafta bir Yarına Not paylaşmıştım; “mutluluğa giden bir yol yok, yolda mutlu olmayı öğrenmedikçe” şeklinde idi. Oradan devam edelim. Hepimiz daha mutlu olmanın yollarını arıyoruz, bugün bunu nasıl yapabileceğimiz hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Mutluluğun önündeki en büyük engel mutluluğu ertelemektir. Bunu büyük ölçüde bilinçsiz olarak yapıyoruz. Daha fazla param olduğunda mutlu olacağım, emekli olunca mutluluk gelecek, işimi değiştirince daha mutlu olacağım, bir ilişkim olursa daha mutlu olurum, sahil kasabasında yaşamaya başlayınca mutluluğu tadacağım gibi. Örnekleri çeşitlendirmek ve uzatmak elbette mümkündür.

Şimdi sizden geriye dönüp bakmanızı istiyorum, kendiniz için önemli bulduğunuz pek çok hedefi gerçekleştirdiniz, ama muhtemelen mutluluk anlamında istediğiniz yerde değilsiniz. Bunun nedeni insanın hedeflerinin hiç bitmemesidir ve iyi ki de öyledir, diğer yandan mutluluğu hedeflerle veya koşullarla ilişkilendirdiğimiz için sıkıntı yaşıyoruz.

Mutlu olmak için içinde olduğumuz zamandan daha iyi bir zaman yoktur, mutluluğu öğrenmek istiyorsak kavramamız gereken ilk gerçek bu. Mutluluğu yakında başlayacak bir şeymiş gibi algılamaktan vazgeçmemiz gerekiyor.

Hedefler, koşullar yaşamın bir parçasıdır, işler bazen iyi gider, bazen istediğimiz gibi gitmez. Mutluluğumuzu işlerin nasıl olduğuna endekslemek çok inişli çıkışlı bir ruh haline neden olur.

Mutluluk, yolun kendisinden keyif almayı öğrenmektir. Bunun için bir öğrenci olarak yaşamak gerekir hayatı, öğrenmek ve kendimizi geliştirmek mutluluk açısından çok önemlidir.

Neyin eksik olduğunu düşünmek değil, var olana odaklanmak, yapamadıklarımızı değil, yaptıklarımızı düşünmek, olanlar için şükretmek, güzellikleri takdir etmek, hayatın bizden yana olduğunu düşünmek mutluluğun anahtarlarıdır.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not: Tüm eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk ön görüşmeleri için [email protected] adresine mail atarak randevu alabilirsiniz.

Paylaş