MUTLULUĞA DAİR SATIR BAŞLARI


Dengeye yaklaştıkça mutluluğumuz artar, dengeden uzaklaştıkça mutsuzluk baş gösterir. Dengede olmanın farklı tarifleri yapılabilir. Benim tanımlarımdan bir tanesi düşüncelerimizi, sözlerimizi ve eylemlerimizi uyumlamak. Denge ve mutluluk anlamında öncelikle kendimize verdiğimiz sözleri tutmamız çok önemli, harika bir başlangıç noktası olabilir. Kendinize mavi boncuk dağıtmayın, daha az sayıda karar alın ve hepsini uygulamaya çalışın.

Mutlulukla ilgili bir başka konu çoğu zaman kendimizi ağır bir şekilde eleştirmemiz, hatta suçlamamız. Bir başkası hata yaptığında çok daha anlayışlı olabiliyoruz, bugünden sonra bir hata yapıp kendinize kızdığınızda lütfen bu hatayı bir arkadaşınız yaptığında ona davrandığınızdan daha sert olmayın kendinize karşı. Unutmayalım hata yapmak bazen öğrenme deneyiminin en önemli parçasıdır.

Mutluluğa dair bir başka gündem maddesi ise kesinlikle öğrenmeye ve kendimizi geliştirmeye devam etmek. Öğrenmeyi veya kendimizi geliştirmeyi bıraktığımızda mutluluk ile aramıza bir duvar örmeye başlıyoruz fark etmeden. Bugün bir karar almanızı ve yılbaşına kadar kendinizi geliştireceğiniz, bir şeyler öğreneceğiniz bir konu belirlemenizi istiyorum. Sonra her gün en az 15-20 dakikanızı bu konuya ayırın, 3 ay içinde geleceğiniz nokta sizi şaşırtacaktır.

Mutluluk her zaman kolayca önümüze gelmeyebilir yine de çok istisnai durumlar hariç kendimizi mutlu edecek şeyler bulabiliriz. Takdir etmeyi ve şükretmeyi hayatlarının düzenli bir parçası haline getirenler mutluluğa daha yakın olanlar. Başlamak ve devam etmek için bayram harika bir dönem, mümkünse her gün yazılı olarak yapın, etkisi artacaktır.

Son olarak da sahip olduğunuz şeylerin farkına varmanız için bir egzersiz önereceğim. İstediğiniz şeyleri yazın önce. Bu güzel bir ilişki, bir iş, daha fazla para, daha fazla özgüven, yeni bir ev veya araba, daha fazla seyahat her şey olabilir. Genellikle bizde olmadığını düşündüğümüz veya yeterince sahip olmadığımız şeyleri isteriz.

Sonra da sahip olduğunuz bazı şeylerin benzer şekilde diğer insanların hayallerini süslediğini anlayın. Aileniz, sağlığınız, huzurunuz, arkadaşlarınız. Sahip olduğunuz ve diğer insanların hayallerinde olan neler var? Hayallerinizi ve sahip olduklarınızı karşılaştırın, zaten sizde olduğunu düşündüğünüz şeylerin listesi ne kadar uzun olursa ve bunlar için ne kadar çok şükrederseniz diğer konulardaki hayallerinizi gerçekleştirmek o kadar kolay olacak.

Geçtiğimiz günlerde koçluk yaptığım ve ağırlıklı olarak iş hayatından bahsettiğimiz bir hanımefendiye ailesinin sağlığının ve aile üyelerinin keyiflerinin nasıl olduğunu sorduğumda bana çok sevdiği insanların varlığını tekrar hatırlattığım için çok teşekkür etti. Bazen ne kadar çok değerli şeye sahip olduğumuzu kolayca unutabiliyoruz. En değerli olanlar her zaman insanlar ve ilişkilerdir, bunlara zaman ayırmaktır.

Güzel hayat isteyen güzel insanlar biriktirsin demiş Cemal Süreya. Bayramlar sevdiğimiz insanların varlığını kutlamak için harika zamanlardır, hepinize tekrar muhteşem güzelliklerle dolu bir bayram diliyorum.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

P.S.: Eski yazılara adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilir, koçluk ile ilgili bilgi almak için ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.