MUTLU ZAMAN GEÇİRMEK

MUTLU ZAMAN GEÇİRMEK

Meşhur hikayedir duymuşsunuzdur; John Lennon’a öğretmeni büyüyünce ne olmak istiyorsun diye sorar, ünlü müzisyen de “mutlu” diye cevap verir, öğretmeni “soruyu anlamadın” diye devam eder, muzip ve hazırcevap Lennon ise “ben soruyu anladım, siz hayatı anlamamışsınız” diye cevap verir. Geçen hafta ben de bundan hareketle çok kısa bir Yarına Not paylaşmıştım “mutlu ol” şeklinde. Her ne istiyor olursak olalım bunu daha mutlu olacağımızı düşündüğümüz için istiyoruz aslında. Bu nedenle doğrudan mutluluğa odaklanan bir yazı dizisi hazırladım, bir hafta boyunca bu konudaki düşüncelerimi paylaşacağım. Altıncı kitabımın da alt yapısını oluşturacak bu yazılar. Umarım keyifle okur, üzerinde düşünür ve aklınıza yatanları hayatınızda uygularsınız.

Yaşamak dediğimizde aslında bir açıdan zaman geçirmekten bahsediyoruz, zamanı durdurmak mümkün değil, ne ölçüde mutlu olduğumuzu belirleyen şey de zamanı mutlu ve anlamlı geçirip geçirmediğimiz. Şöyle bir düşündüm ve mutlu anlarımı buldum, sizlerle de paylaşıyorum şimdi.

Sevgi bağlarına sahip olmak çok önemli benim için; sevgimi göstermek de öyle, içten bir sarılma, bir dokunuş, bunun yerini ne tutar? Daha geniş kapsamlı ele alacak olursam sadece insanlar da değil, bir köpeğin başını okşamak, bir ağaca sarılmak, bir çiçeği tutup koklamak gibi uzatabiliriz sevgiyi ve sevgi sözcüklerini kullanmak, seni seviyorum diyebilmek. Eğer içinde sevgi varsa geçen zaman mutludur diye düşünüyorum.

Yürüyüş yaptığım zamanlar da mutlu oluyorum; hele bir doğal güzellik içinde yürüyorsam, geçen zamanı anlamıyorum ki bu iyiye işarettir mutluluk anlamında.

Hayal kurmak da mutlu ediyor beni güzel şeyler düşündüğümde. Yazı yazmak, kitap okumak da mutlu zaman geçirmemi sağlıyor ve elbette koçluk yapıyor olmak, sadece karşıdaki kişiye konsantre olup güçlü bir şekilde dinlemek.

Her türlü spor ve sporda geçen zaman da mutlu eder beni, koşmak, yüzmek, basketbol oynamak gibi, spor yapan insanların güzel zaman geçirdiğini görüyorum, onları izlemek bile mutlu ediyor çoğu zaman.

Oyun oynamak hele çocuklarla oyun oynamak, mutluluk gözlerinden okunuyor çocukların.

Seyahat etmek, uzak veya yakın, kısa veya uzun, bilindik veya bilinmedik, seyahatin büyülü bir dünyası var mutluluk anlamında.

Yardım etmek, yardım ettiğiniz kişinin gözünde gördüğünüz parıltı da elbette mutlu eder.

Ve mutluluk üzerine düşünüp yazmak ve bunları paylaşmak da kesinlikle mutlu zaman geçirmemizi sağlar.

Gülmek ve güldürmek, ailecek bir sofranın başında oturmak, sabah sağlıklı bir şekilde uyanmak, havanın güzel olması, bulutların aldığı şekilleri yorumlamak, derin bir nefes almak, suyun vücuda temas etmesi, kana kana su içmek, bir bardak ince belli çay, gevrek bir simit, yeni kesilmiş çimenlerin kokusu, güneşin yüzümü ısıtması, düşündüm de ne çok mutlu olma potansiyeli varmış hayatta, ne kadarını kullanıyoruz acaba?

Sevgi ile kalın.

Not : Mutlulukla Değişim Programı yaz dönemi kayıtları devam etmektedir, bilgi ve kayıt için

Paylaş