MUTLU OLMAK İÇİN KENDİNİZE İZİN VERİN


Mutluluk hak edilmesi gereken bir şey değil. Mutluluk aslında en doğal halimiz, nedense bunu unutuyoruz, bugün mutluluğu size biraz hatırlatmak istedim. Mutluluğun sağlık ile ilgisi var ama para ile ilgisi çok yok (temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar gelirimiz var ise elbette).

Mutluluğun sağlık ile ilgisi çift yönlüdür. Sağlıklı olduğumuzda mutlu olabileceğimiz gibi mutlu olduğumuzda daha sağlıklı olmak da mümkündür.

Mutluluğun hep basit şeylerde gizli olduğunu düşünürüm, basit ve mutlu bir hayatım var. Hatta size samimi bir itirafta bulunayım, çok fazla popüler ve göz önünde olmak istemiyorum sanırım, basit ve mutlu hayatımın zarar görmesinden korkuyorum.

Mutluluğun kişiye özel bir konu olduğunu biliyorum ama yine de ben kendi reçetemi paylaşayım belki size bazı konularda ilham verir ve kendi reçetenizi oluşturup uygularsınız.

Cemal Süreye kahvaltının mutluluk ile bir ilgisi olduğunu söylemiş, katılıyorum ama bence uykunun ve genel olarak dinlenmenin de mutluluk ile yakından ilgisi var, güzel bir uyku her zaman mutlu eder. Ben gece en geç 12’de yatarım ve uyumadan önce hayal kurarım, güzel şeyler düşünmeye çalışırım.

Sporun mutluluğu olumlu etkilediğini düşünüyorum, her sabah yürüyüş yapmaya çalışıyorum eğer bu mümkün olmazsa evde bazı egzersizler yapıyorum, yarım saat fazlası ile yeterli oluyor.

İnsanın kendisine ait kafa dinleyeceği huzurlu bir köşesi olması da önemli bir mutluluk kaynağıdır. Ben fırsat buldukça sahildeki bir balıkçı barınağına gidip çay içip boş boş denizi izlerim.

Sosyal ilişkilerin de mutluluk ile bir ilgisi var, sosyal bağları kuvvetli olan insanlar mutluluğa her zaman bir adım daha yakın. Arkadaşlarımla 2 haftada bir düzenli olarak buluşuruz, tam 25 yıldır, genelde hiç aksatmam. Böyle bir grup oluşturmak ve dostlarınızla düzenli buluşmak kesinlikle mutlu eder.

Aileme önem veren bir insanım, ailecek bir şeyler yapmayı hep önemserim, ne zaman işlerim nedeniyle evden biraz uzaklaşsam küçük kızım gelip “ne zaman aile olacağız” diye sorar. Çocukların dünyasına dalmak, onlarla oyun oynamak herkesi mutlu eder, çünkü çocukluğumuzu hatırlarız ve herkesin çocukluğunda mutlu günleri olmuştur.

Maneviyatın da mutlu ettiğini düşünüyorum, sabah kalkar kalkmaz dua ederim, öncelikle güzel bir güne uyandığım için, gün içinde fırsat buldukça da sıkça şükrederim, şikayet etmenin yerine şükretmeyi koyabilmek bir insanın hayatını 180 derece değiştirir.

Elbette çalışmak mutlu eder, bende çoğunuz gibi ortalama 40-45 saat çalışıyorum, ama zamanımı kendim yönetebildiğim için bazılarınızdan daha şanslıyım. Sevdiğimiz bir işi yapmak ve geçimimizi temin etmek mutluluk açısından kesinlikle çok önemli.

Kadın erkek ilişkileri elbette önemli, sevmek mutluluğun önemli bir kaynağı, sevgi olmadan mutluluk hep biraz eksik olacaktır. Sevdiğiniz insana özen göstermek, onunla zaman geçirmek, sohbet etmek mutlu eder.

Şöyle bir toparlayacak olursam bence mutluluk küçük şeylerde gizli, siz önem verdiğinizde küçük şeyler büyük şeylere dönüşür ve hepsi bir araya geldiğinde hayatınızı mutlu yaşamanızı sağlar.

Lütfen bu yazıyı okuduktan sonra kendi mutluluk reçetenizi oluşturun ve yarından itibaren daha çok uygulamaya çalışın.

Sevgi ve mutluluk dolu güzel bir Pazar günü diliyorum.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.