MUTLU OLMAK İÇİN HAYIR DEMEYİ ÖĞRENMEK


Mutlulukla Değişim Programı’na katılan danışanlarımızla yaptığımız çalışmaların bir bölümü hayır demeyi öğrenmek ile ilgilidir. Bu yazımda bu konuda bildiklerimi ve edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istedim. Umarım keyifle okur, üzerinde düşünür ve arzu ederseniz hayatınızda uygularsınız.

Hayatınızı siz kontrol etmezseniz başkaları kontrol eder ve böyle durumlarda mutluluğu yakalamak gerçekten zor olabilir. Hayatı kontrol etmenin önemli adımlarından birisi neye evet neye hayır diyeceğinizi bilmek ve buna uygun davranışlar sergilemektir. Bunu yapmadığınızda “insanlar benden faydalanıyor” düşüncesi ile yaşarsınız ve bu düşünce ile mutlu olamazsınız.

Hayır demekte zorlanıyorsanız sizi anlayabiliyorum, hayatımın önemli bir kısmını bu şekilde geçirdim. Bunun bir sonraki aşaması istekleriniz gerçekleşmediğinde ve hayal kırıklığına uğradığınızda diğer insanları suçlamaktır.

Bir çözüm önerim var. Bende ve danışanlarımda işe yaradı. Minik adımlarla başlamanızı istiyorum. Sınırlarınızı çizmelisiniz. Bunu yapmanın en güzel yöntemi; kim olduğunuza ve hayatta neler istediğinize dair detaylı bir çalışma yapmaktır. Hayatını Seç isimli kitabımda işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm listeler, tablolar ve örnekler var.

Her ne kadar kelime itibarıyla çelişkili gibi gözükse de sınır çizmek özgürlüğümüzü artırır. Kim olduğunuzu ve ne istediğinizi bilmeden diğer insanlara hayır demekte hep zorlanırsınız, çünkü öncelikleriniz belli değildir. Hayır diyemiyorsanız, sınır koyamıyorsanız, öncelikleriniz belirli değilse özgürlük ve mutluluk kaçar siz kovalarsınız.

Hepimiz kendimizi evimizde iken huzurlu, güvenli ve mutluk hissederiz. Bunun nedeni; evin, sınırları belli olan, kapıyı kilitlediğimizde istemediğimiz kişileri dışarıda bırakan bir ortam olmasıdır. Bu ortamı kendiniz için de oluşturmalısınız.

Hayat sevmediğimiz şeyleri yapmak için çok kısa. Sizin duygularınız, ihtiyaçlarınız, yapmak istediğiniz şeyler neler? Sizin için hayatta gerçekten önemli olanlar nedir?

Bu sorulara vereceğiniz dürüst cevaplar sınırlarınızı çizerek diğer insanlara hayır diyebilmenizi kolaylaştırır. Başkalarına evet derken kendinize hayır demediğinize emin olun. Öncelikle kendinize evet deyin, çünkü siz önemlisiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.