MUTLU HAYATA GEÇİŞİN ŞİFRELERİ


Mutlu olmanın dayanılmaz bir hafifliği vardır, rahat ve özgürsünüzdür. Mutsuzluk ise insanı yavaşça tüketip yaşam coşkusunu azaltabilir. Daha mutlu bir hayata geçebilmek için belli bir süreç dahilinde düşüncelerimizi, söylemlerimizi ve eylemlerimizi değiştirmek önemlidir. Kişiye özel koçluk programım olan Mutlulukla Değişim Programı’nda danışanlarımla mutluluğun şifrelerini arıyoruz, aslında mutluluğun şifresi hepimizin içinde gizli.

Bu haftaki yazılarımda daha mutlu bir hayata geçiş için bazı ipuçları paylaşacağım. Kendi hayatımdan, danışanlarımın yaşadıklarından ve genel olarak gözlemlerimden yararlanarak bir yol haritası oluşturmaya çalışacağız.

Mutluluk yolculuğunda ben önceliği anlama veriyorum, anlam herkese göre değişebilir ama anlamsız mutluluk olmaz. Benim anlam anlayışım, öğrenmeye ve kendini geliştirmeye dayanıyor. Yeni bilgilerle zihnimi ve ruhumu beslediğimde kendimi daha mutlu hissediyorum. Bana göre; öğrenmeyi ve kendimizi geliştirmeyi bıraktığımızda yaşamayı da bırakıyoruz.

Mutluluk bir açıdan bakıldığında kendimizle kurduğumuz iyi ilişkilerden kaynaklanır. İlişki kurmak istediğiniz insanları yakından tanımaya çalışırsınız. Aynı şeyi kendimizle de yapmalıyız. Kendimizi tanımak, anlamak olduğumuz şeklimizle/halimizle kendimizi kabul etmek, sonrasında gerekiyorsa ve istiyorsak bazı şeyleri değiştirmeye çalışmak önemlidir.

Mutluluğun diğer bir önemli parçası aidiyet duygusudur. Sosyalleşmek bu yüzden çok önemlidir. Ailenizin dışında da görüştüğünüz ve kendinizi bir parçası hissettiğiniz oluşumlar mutluluğunuzu besler.

Elbette sağlıklı olmak da önemlidir, sağlığımıza bilinçli olarak yatırım yapmak, her gün yarım saat yürüyebilmek, sağlıklı beslenmek, kötü alışkanlıklarımızı bırakmak/azaltmak insanı mutlu eder.

Belli bir hayat standardını yakalayacak ölçüde para kazanmak da mutluluğun parçasıdır. Sevgi dolu ilişkiler kurmak ve sürdürmek de.

Maneviyat kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir alan. Şükretmek, dua etmek her zaman mutluluğu artırır.

Yarın devam edeceğiz, bu konuları dördüncü kitabım olan Mutluluk Tesadüf Değildir’de geniş kapsamlı olarak ele alacağım.

Sevgi ile mutluluk ile kalın.

Not: Daha fazla yazı için kendi adımı taşıyan web sitesini ziyaret edebilir, daha fazla fotoğraf için Instagram paylaşımlarımı takip edebilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar