MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİ AZALTIN

MÜKEMMELLİYETÇİLİĞİ AZALTIN

Hayatta her şeyin başı denge, mükemmel olma çabalarımızı da bir denge anlayışı içinde ele alabiliriz. Bir veya iki konu ile ilgili olarak kendinizi tüketmeden elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak kabul edilebilir bir davranıştır ve muhtemelen sizi başarıya taşıyan faktörlerden birisi olacaktır. Diğer yandan konu ayırımı yapmadan her konuda mükemmel olmaya, mükemmel yapmaya çalışırsanız bu sizi ve sağlığınızı çok zorlayan bir noktaya gidebilir.

Rahmetli Süleyman Demirel’in bir sözüydü, en iyi, iyinin düşmanıdır şeklinde. Çoğu zaman bir şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışırken bu gözümüzü korkuttuğu için hiç başlamamayı tercih edebiliyoruz. En iyi şekilde olmayacaksa hiç yapmayayım şeklindeki bu mantık çok basit bazı konularda örneğin spor ve egzersiz gibi alanlarda bile erteleme davranışına yol açabilir.

Çaresi ne derseniz en güzel yöntem kendimizi başlangıçta biraz zorlayarak da olsa denemektir, mükemmel olmayacağını baştan kabul ederek denemeler yapmak.

Bu konu elbette geniş kapsamlı bir konu, başarı ve başarısızlık hakkında düşündüklerimizle de yakından ilgilidir. Mükemmel olmayı çok önemseyen kişiler genellikle başarılı olmayı da gereğinden fazla önemserler. Bu noktada en önemli soru şudur belki de, başarı nedir?

Bazen de hata yapmaktan çok kaçınmak, kendimize hata yapma özgürlüğü vermemek söz konusudur. Hepimiz insanız ve hata yapabiliriz, bu basit önermeyi kabul ederek başlamalıyız.

Yazının başında denge demiştik, kendimize ve başkalarına dengeli bir şekilde yaklaşmayı ihmal etmemeliyiz, yapılan şeylerde sadece kusur ve eksiklik arayan bir gözle olaya yaklaşırsak göreceğimiz de sadece onlar olacaktır.

Paylaş

Önerilen Yazılar