MÜKEMMEL OLMA, MUTLU OL

MÜKEMMEL OLMA, MUTLU OL

Bugün hepimizi belli ölçülerde etkileyen mükemmel olmaya, mükemmel yapmaya gayreti hakkında yazmak istedim, buna mükemmeliyetçilik adını veriyoruz ve hepimizin hayatını dönem dönem bazı konularda zorlaştırıyor.

Hayatta en önemli şeylerden bir tanesi de hiç kuşkusuz denge kavramı. Mükemmelliyetçilik dediğimizde bir tür dengeden uzaklaşma halinden bahsediyoruz aslında. Bunu çok basit olarak şu şekilde anlatabilirim: Bir şeyi ne kadar güzel yaptığınız kadar o şeyi ne kadar sürede yaptığınız da önemlidir, dolayısı ile bunun dengesini kurabildiğinizde mükemmeliyetçilik huyunuzu azaltırsınız. Benim günlük yazılarımı ele alım, buna ayırabileceğim zaman günde yarım saat, daha fazla zaman ayırırsam daha güzel olabilir ama o zaman yapmak istediğim diğer şeylere zaman kalmaz.

Ayrıca her şeyi tek bir seferde kusursuz yapma isteğinizle vedalaşmak da iyi gelebilir, bırakın bir sonraki sefer daha iyisini yaparsınız.

Geçtiğimiz günlerde mükemmeliyetçilik huyunu nasıl azaltabileceğini soran bir arkadaşıma hem çok basit hem de çok zor diye yanıt verdim, çünkü sade ve basit düşünmek ve hareket etmek gerekiyor ama bu söylenildiği kadar kolay olmayabilir.

Elbette insanın hayatında ince elemesi sık dokuması gereken durumlar ya da konular olabilir, buna bir itirazım yok, sadece hayatınızın tamamını bu hale getirmemeye çalışın.

Kendinize belli sınırlar çizmelisiniz, buna belli işler için bir zaman belirleyerek de başlayabilirsiniz, şu kadar süre içinde ne kadar yapılabilirse gibi örneğin.

Bir şeyden aldığımız keyif ile o şeyin ne kadar mükemmel olduğu arasındaki bağlantı sandığımız kadar güçlü değil. Pek çok şeyi mükemmel şartların oluşması için erteliyoruz farkında olmadan.

Adım atmamızı engelliyorsa ya da geciktiriyorsa ne anladım ben bu mükemmellik işinden, çok iyi olacağına sadece iyi olsa belki bize daha iyi gelecek.

Üzerinde düşünmeye değer.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar