MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA BENZERSİZİZ

MÜKEMMEL DEĞİLİZ AMA BENZERSİZİZ

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ama hepimiz benzersiziz şeklinde bir yarına notum var, bugün de bu konu hakkında kısa bir yazı paylaşmak istedim. Konunun önemi bence şu: kendimize değer vermek için bu felsefeyi anlamamız ve içselleştirmemiz çok önemli.

Her insan benzersizdir, tektir ve bu nedenle bile çok değerlidir. Koçlukta değişik ekoller vardır, bu ekollerin hepsinin üzerinde birleştiği noktalardan bir tanesi de, insanların tam, bütün ve eksiksiz olduğu, değişim için gerekli olan kaynaklara sahip olduğudur. Bunu bilgelik anlamında yorumlayacak olursak her insan bilge bir kişilik olmanın tüm potansiyelini içinde taşır ve bu nedenle de çok değerlidir.

Biraz da değerli olmak, değerli hissetmek kavramının dışa yansımasından bahsedelim isterseniz. Değerli hissetmek için kendimize güvenmemiz gerekiyor veya tersten de okuyabiliriz eğer kendimize güvenirsek o zaman değerli hissetmemiz de kolaylaşıyor.

Biraz da kendine güven kavramının içini dolduralım, pek çok tarif yapılabilir elbette ama işin esas can alıcı kısmı şu bence, kendimize güvendiğimizde yaşamda karşımıza çıkan olaylarla baş edebiliyoruz.

Elbette bunu her zaman her anda yapmak mümkün olmayabilir, çoğunlukla yapabiliyor olmak yeterlidir.

Meşhur bir film olan Ölü Ozanlar Derneği’nde geçen bir cümleydi yanlış hatırlamıyorsam; önemli olan hiç yere düşmemek değil, yere düştüğümüzde kalkıp yola devam edebilmektir.

Sizi güzel bir insan yapan tüm özellikleriniz aynı zamanda sizi değerli bir insan da yapar kanaatindeyim.

Sizi siz yaptığını düşündüğünüz tüm özellikleriniz aynı zamanda sizi değerli de yapar.

Başka insanlara, canlılara, yaşama değer kattığınız, yardımcı olduğunuz, dünyadaki varlığınızı anlamlı kıldığınız ölçüde bu değer artacaktır.

Kendisine değer vermeyen yaşama da değer vermez derim hep. Aynı zamanda yaşadığı ilişkilerde de sıkıntılar olabilir.

Hadi gelin bugün kendimize ve yaşama daha fazla değer vermeye başlayalım.

Paylaş