MOTİVE OLMAYI BEKLEMEYİN

MOTİVE OLMAYI BEKLEMEYİN

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyerek yazıma başlamak istiyorum, motivasyonun bittiği yerde disiplin başlar. Disiplinli olabilmek başarı için çok önemli bir unsurdur.

İnsanın ruh halinde saatlik ve günlük dalgalanmalar olur, kimse kendisini sürekli olarak harika hissedemez. Benzer şekilde bir insanın motivasyonu da dalgalı bir seyir izleyebilir. Bu nedenden dolayı özellikle de önemli ve/veya rutin işlerimizi yapmak için her daim motive olmayı beklemek gerçekçi bir beklenti değildir.

İnsanları motive etmek konusunda bilgim ve deneyimim var, koçluk sürecinin önemli bir kısmı da motivasyonla ilişkilidir. Diğer yandan hayatta bazı sorumluluklarımız da vardır ve her tür işimizi yaparken büyük bir motivasyonla hareket etmek zorunda değiliz.

Motive olmayı beklemek yerine çoğu zaman önce başlamak daha iyi sonuç veriyor, bir şeyi tamamlıyor olma hissi, bir hedefe ulaşma hissi bir süre sonra oluşmaya başlar. Önce düşün sonra yap gibi, önce başla, motivasyon belki arkadan gelir, belki de gelmez ama sen yine de yapman gerekeni yap.

İlham gibi düşünün, sürekli ilham alarak yaşamak mümkün değil, bu nedenle günlük yazılarımı yazmak için ilham perisinin gelmesini beklemiyorum. Zaten aklıma gelen başlıkları not alma alışkanlığım var, daha sonra günün belli bir saatinde oturup yazımı yazıyorum, bazen büyük bir motivasyonla yazıyorum bazen de bir görevi yerine getirir gibi.

Özellikle de kısa bir zamanda yapmanız gereken önemli bir işiniz varsa, bu örneğin lise ve üniversite sınavına hazırlanmak olabilir, iş yeri ile ilgili bir sunum olabilir, motivasyonun gelmesini ve sürekli motive olmayı beklemeyin lütfen.

Kararlılık, irade ve disiplin gibi kavramların en az motivasyon kadar etkili olduklarını düşünüyorum. Elbette insanın neyi niye yaptığına dair bir farkındalığı olmalı, bu yukarılarda bir yerlerde bize rehberlik eden bir kutup yıldızı gibi düşünülebilir ama varlığını her daim hatırlamak zorunda değiliz çalışmak veya yapmamız gerekenleri yapmak için.

Bazen büyük bir keyif alarak yaparsınız bazen de sadece yaparsınız, hayat yolculuğunda güneşli günler olduğu gibi yağmurlu günler de olur ve insan sadece güneşli günlerde yolculuk yaparak hedeflerine zamanında ulaşamaz, motivasyonu da bu şekilde düşünmek uygun olur.

Sevgi ile kalın.

Paylaş