MOTİVASYONUNUZU YANINIZDA TAŞIYIN

yeşil ve huzur

Geçenlerde bir dostum ile sohbet ediyorduk, piyasaya yeni çıkan altıncı kitabım Mutluluğun Şifresi – Bir Bodrum Hikayesi’nden bahsettik, yedinci kitabımın taslağı kafamın içinde hazır dediğimde çok şaşırdı, sana inanamıyorum, bu motivasyonu nereden buluyorsun diye sordu. Ben de yedinci kitabımın içinde motivasyon konusunun da olduğunu ve bu şekilde herkesin bu sorunun cevabını öğrenebileceğini söylediğimde ise gülümsedi ve yapacağını biliyorum dedi.

Motivasyon arabanın yakıtı gibidir, yakıt yoksa araç gitmez; biz insanlar da benzer şekilde motivasyona sahip olmadığımızda büyük işler başaramayız.

Motivasyonu çok kabaca ikiye ayırabiliriz, içsel motivasyon kaynakları ve dışsal motivasyon kaynakları.

Dışsal motivasyon kaynaklarını tek kelime ile özetleyecek olsaydım ödül kelimesini kullanırdım, bir şeyi yapmanız için size bir teşvik ya da ödül verilirse motive olmanız kolaylaşacaktır.

Kısa vadede dışsal motivasyon etkili olabilse bile orta ve uzun vadede önemli olan kişinin kendi içsel motivasyon kaynaklarını keşfetmesidir.

İçsel motivasyon kaynaklarının başında ise değerler, rol modeller, yaşam amacı gibi konular gelebilir.

İçsel motivasyon kaynaklarını keşfetmek için nedenlerden yararlanabilirsiniz, bir şeyi neden başarmaya çalıştığınız çok önemlidir. Belirlediğiniz üç konu ile ilgili olarak neden başarmak istediğinize dair nedenlerinizi yazmanızı istiyorum, ne kadar çok neden bulabilirseniz o kadar iyi olacaktır, bunları yazdığınız kağıda da lütfen yanınızda taşıyın ve arada bir çıkarıp okuyun. Dikkatlice baktığınızda değerlerinize, rol modellerinize ve yaşam amacınıza dair önemli ipuçları da bulabileceksiniz.

Motivasyonunuzu yanınızda taşıyın.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş