MOTİVASYONU SÜRDÜRMEK – HEDEFLER VE RUTİNLER

MOTİVASYONU SÜRDÜRMEK – HEDEFLER VE RUTİNLER

Bugün sizlerle bir gözlemimi paylaşmak istiyorum; daha sonra da bu konu ile ilgili bazı önerilerim olacak. Yılbaşının üzerinden yaklaşık olarak üç hafta geçti; pek çok kişinin almış oldukları yılbaşı kararları konusunda havlu attıklarını görüyorum. Koçlukta yaptığımız çalışmaların önemli bir kısmı motivasyon ile ilgilidir, motivasyonu da ikiye ayırıyorum başlama motivasyonu ve sürdürme motivasyonu.

Başlama motivasyonunu hak dilinde “gaza geldim” diye tabir ederiz, genellikle güçlü nedenler oluşturabilen kişilerin bu tarz motivasyonu da yüksek olur, şu şu nedenlerle bunu istiyorum diyerek altına on madde yazabiliyorsanız işiniz kolaylaşıyor.

Sürdürme motivasyonu ise biraz farklı. Gerçekçi hedefler ve rutin oluşturabilmek devreye giriyor. Eğer almış olduğunuz bir kararı uygulamayı bıraktıysanız konuyu bu açılardan incelemenizi rica ediyorum.

Öncelikle hedefimiz var mı, bir hedefe bağlanan istek ve kararlar daha kolay uygulanabilir. Hedefiniz var ise bu hedefin gerçekçiliğini biraz masaya yatırın, belirlemiş olduğunuz sürede yapılabilir görünüyor mu, gerekirse biraz zamanı uzatın.

Daha sonra yeni bir alışkanlık söz konusu ise bunu bir rutine bağlayıp bağlamadığınızı kontrol edin, bir rutin oluşturunca işiniz çok daha kolaylaşır. Örneğin her gün yarım saat yürümeyi hedefliyorsanız bunu en azından hafta içi günlerde her gün aynı saatte yapabilir misiniz?

Motivasyonun başlıkta bahsetmediğim ama bizim ülkemizde önemli olduğunu düşündüğüm diğer bir yönü ise birlikte yapmak. Sizinle benzer hedeflere sahip kişilerle çıktığınız yolu beraber yürümek işinizi keyifli hale getirir. Keyif olmadığı zaman sürdürmek her zaman daha zor olacaktır ve biz genellikle birlikte bir şeyler yapmayı seviyoruz.

Fiilen aynı anda birlikte olamasanız bile en azından benzer hedefi olan bir arkadaşınızla bu konuda birbirinizle iletişim içinde olmak ve birbirinizi desteklemek önemlidir.

Bu konular ile ilgili olarak yılbaşı civarında Youtube kanalımızda iki tane video yayınlamıştık, fırsatınız olursa onları da izlemenizi öneririm.

Sevgi ile kalın.

Not: Tüm videolarıma Youtube kanalımdan, yazılarıma ve kitaplarım hakkındaki bilgilere web sitemden ulaşabilirsiniz. Koçluk hakkında aklınıza takılanları ise [email protected] adresine mail atabilirsiniz her zaman.

Paylaş

Önerilen Yazılar