MOTİVASYONU ARTIRMANIN ÖNEMİ ve YÖNTEMLERİ

MOTİVASYONU ARTIRMANIN ÖNEMİ ve YÖNTEMLERİ

Hayatta ne istiyor olursak olalım iş bir noktada motivasyona gelip dayanır. Plan program yaparız ama eyleme geçmek ve sürdürmek için motivasyona ihtiyaç duyarız, üstelik bunun gelip geçici olmaması bir süre boyunca kalıcı olabilmesi önemlidir.

Motivasyon konusu benim koçluk çalışmalarında özellikle üzerinde durduğum bir konudur, ayrıca kişiden kişiye ve konudan konuya değişen motivasyon kaynakları söz konusu olabilir. Burada bir görüşme yapmıyoruz ama yine de size yardımcı olabilecek fikirlerimi kısaca paylaşmak istedim.

Amaç, motivasyonun kardeşi gibidir. Bir yola çıkarken bir amacımız olmalı. Neyi istiyorsun sorusu kadar niye istiyorsun sorusunu da kendimize yöneltmeliyiz. Nedenler çok önemlidir, bizi yorulduğumuzda taşıyacak olan şey çoğu durumda nedenlerimizdir, güçlü nedenleri olan kişiler için nasıllar daha kolay çözülür.

Seçenekleri görebilmek önemlidir, tek bir yol veya tek bir yöntem yok, sizi hedefinize ulaştırabilecek farklı yöntemler olabilir, bunları fark etmek çok önemlidir.

Değerler önemlidir, paylaşım ve iletişim gibi değerleri çok güçlü olan kişiler birileri ile birlikte çok daha kolay yol alırlar, bu nedenle yol arkadaşlığı yapmak önemlidir.

Karar almak ve arkasında durabilmek motivasyon açısından önemlidir. Başlangıçtaki kararımızı sürekli sorgularsak motivasyon da azalacaktır.

Güzel şeylere inanmak önemlidir, bir yola çıktığınızda şanslı olduğunuza inanırsanız işiniz bir nebze kolaylaşır, güzel inançlar motivasyonu artırır.

İzlenen yol ve yöntemlerin size uygun olup olmadığı önemlidir, özgürlüğünüze çok düşkün birisiyseniz çok katı kurallar size uygun olmayabilir, biraz daha esnek bir yol haritası orta ve uzun vadede işinizi kolaylaştırır.

Aynı anda çok sayıda konuyla ilgilenmek de motivasyonu azaltabilir, bir şey değişince pek çok şey olumlu anlamda değişebilir, sizin için önemli olan tek bir konuyla başlayabilirsiniz.

Motivasyon kendi içimizdeki ateştir, sürekli olarak dışarıdan motivasyon alamayız, bu nedenle size iyi gelen şeylerden bir demet oluşturup kendi enerjinizi yüksek tutmaya çalışın.

Son olarak da gerçekçi hedefler belirlemek gerekir, biraz sabırlı olmak gerekir, büyük hayalleriniz olsun ama küçük adımlar atın gerekirse, gerçekçi hedefleriniz yoksa bir süre sonra motivasyonunuz azalabilecektir.

Bu geniş kapsamlı konuyu elimden geldiği ölçüde anlatmaya çalıştım.

Sevgi ile kalın.

Not: Kasım ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar