MOTİVASYONU ARTIRMAK İÇİN

MOTİVASYONU ARTIRMAK İÇİN

Kuşkusuz çok önemli bir konu; çünkü her ne yapmak istiyor olursak olalım motivasyona ihtiyaç duyarız. Motivasyonu bir aracın yakıtı gibi düşünebiliriz, harika bir aracımız var, gitmek istediğimiz yeri veya yönü de biliyor olabiliriz, ama araçta yakıt yoksa yerimizden kıpırdayamayız. Pek çok konuda olduğu gibi motivasyon konusunda da kişiye özel çalışmalar yapmak ve kişiye özel kaynakları açığa çıkarmak daha etkilidir, yine de elimden geldiği ölçüde herkes için biraz geçerli olabilecek ortak noktalardan bahsetmeye çalışacağım.

Motivasyon dediğimiz şeyin bir parçası kendine güvendir, daha doğrusu genel olarak güvendir. Bir yola çıkacağım zaman hedefime ulaşabileceğimi düşünüyor isem yani kendime güveniyorsam, hayata güveniyorsam işim kolay olur ve daha kolay motive olurum.

Motivasyonun diğer bir unsuru ise temkinli bir iyimserliktir, kafamda bir hayal belirdiğinde bu hayale giden yolu ve hayalim gerçekleştiğinde neler olacağını üç aşağı beş yukarı gözümde canlandırabiliyorsam bu motivasyson anlamında işe yarar. Kötümserler genellikle yolda karşılaşacakları engelleri düşünüp yola çıkmaktan vazgeçerler.

Motivasyonun bir diğer unsuru yapmak istediğim şeyin bana ait bir istek olup olmadığıdır, o kadar iç içe hayatlar yaşıyoruz ki bazen kendi isteğimiz sandığımız şey eşimizin, ailemizin, toplumun bir isteği olabiliyor.

Motivasyon ile ilgili bir diğer önemli faktör de keyif almaktır, özellikle istediğimi gerçekleştirmek anlamında uzun süreli bir yolculuk gerekiyorsa bu yolculuğu keyif almadan tamamlayamam.

Nedenlerle motive olup nasıllar ile motivasyonu yitiririz, bu nedenle planlar yapın ama nasıllar konusunda esnek olun, yol yola çıktıktan sonra aydınlanır, yolda bulacağımız malzemeler ve göreceğimiz destekler, tanışacağımız insanlar nasılını kolaylaştırır.

Disiplin bunun neresinde derseniz,  işler istediğimiz gibi gitmediğinde devam etme becerisine ve azmine ben disiplin adını veriyorum, çok önemli, çünkü başaranlar ve başaramayanlar arasındaki fark çoğu zaman buradan kaynaklanıyor. Güçlü nedenleri olan ve disiplinli olabilen insanlar başarıya daha yakın olabiliyorlar.

Disiplin dediğimizde de herkes için geçerli bir formül yok, diğer yandan daha disiplinli davrandığınız konuları düşünerek sizin için disiplinin formülünü bulabilirsiniz.

İstedikleriniz doğrultusunda motive olacağınız güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

 

Not: Aralık ayı koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş