MOTİVASYON VE HAREKETE GEÇMEK


Harekete geçmenin ve devamını getirebilmenin sırrı kişinin kendi kendisini motive edebilmesinde yatıyor. Bence bu öğrenilebilir bir beceri. Motivasyon konusunda dışa bağımlı olmayı azaltmak hayat yolculuğunda kesinlikle işimizi kolaylaştırır.

Yaptığımız güzel şeylerin diğer insanlar tarafından takdir edilmesi kesinlikle güzel bir duygudur, diğer yandan bağımlılık yaratma potansiyeli olan zayıf bir motivasyondur. Çünkü diğer insanlar bizim hayatımızla bizim sandığımız kadar çok ilgilenmezler.

Ben motivasyonumu artırmak için yazar, çizerim. Hayatımda güzel olan neler var listeleri yaparım, ayrıca son bir haftada, bir ayda ve bir yılda neler başardığımı yazarım. Kendimi kendimle kıyaslar, sahip olduklarıma şükreder ve motivasyonumu artırmayı, yüksek tutmayı genellikle başarırım.

Motivasyonu sağlamanın bir yöntemi de motivasyonu azaltan unsurları hayatınızdan çıkarmak olabilir. Enerjinizi emen insanlardan ve ortamlardan olabildiğince uzak durmaya gayret edin. Ayrıca keşke diye başladığınız cümlelere dikkat edin ve mümkünse bunları not alın. Bahaneler her zaman motivasyonun ve mutluluğun önünde engeldir.

Motivasyonu artırmanın en güzel yöntemlerinden bir tanesi başlangıçta bir miktar kendinizi zorlayarak da olsa harekete geçmektir, isteğiniz doğrultusunda bir adım atmaktır.

Başarı motivasyonu artırır. Başarıya ulaşmanın en iyi yöntemi başarıyı deneyimlemektir. Ne kadar küçük olduğunun bir önemi yok, size başarı hissi verecek herhangi bir konuda harekete geçin ve ilk adımları atmış olmaktan dolayı da küçük bir kutlama yapın.

Ertelemek motivasyonu azaltır, ertelediğinizi hissettiğinizde kendinize nedenlerinizi hatırlatın ve isteğinizin sönmesine izin vermeyin.

Hayal kurmak ve plan yapmak da motivasyonumuzu besler, bunlar adeta ruhumuzun gıdasıdır. Hayal kurmak, en sonunda ulaşmak istediğiniz durumu düşünmektir. Aradaki aşamaları ve oralarda neler yapacağınızı da düşündüğünüzde ve bunları yazdığınızda plan yapmış olursunuz.

Planınızın fotoğrafını çekin ve masaüstü resmi olarak belirleyin. Ben iyi plan yapamıyorum diyorsanız 3 veya 4 seans koçluk alın ve planınızı ortaya çıkarın. Büyük ve önemli şeyler nadiren tesadüf eseri gerçekleşir. Hayallerimizi gerçekleştirmek için öncelikle iyi bir strateji ve planlara, sonrasında ise harekete geçmeye ve motivasyonumuzu yüksek tutmaya ihtiyaç duyarız.

Motivasyonu artıran ve korumanızı sağlayan yöntemlerden bir diğeri ise zaman yönetimidir. Koçlukta bir veya iki seans zaman yönetimi üzerinde çalışırız. Zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz motivasyon durumunuzu ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkiler.

Motivasyonu korumak için belli bir dengeyi gözetmek de önemlidir. Hayatın tadını çıkarmak ve anlamı olan bir hayat yaşamak için geleceğimize yatırım yapmak arasındaki denge gibi. İkisi de gerekli ve önemlidir.

Motivasyonu korumak için öğrenme eğrisi hakkında bilgi sahibi olmak da işinize yarar. Araba kullanmayı bir günde öğrenmediniz, 4 öğrenme aşamasından geçtiniz (detaylı bilgi için bkz. Hayatını Seç isimli ilk kitabım).

Yapmak istediğiniz şeyin ilk ¼ kısmını bir ayda yapmanız toplamını 4 ayda yapacağınızı göstermez, muhtemelen zaman içinde hızlanacak ve 3 ayda bitireceksiniz.

Son olarak da şunu söylemek istiyorum, hata yaptığınızda motivasyonun düşmesine izin vermeyin, hata yapmak da öğrenme deneyiminin önemli bir parçası olabilir.

Sevgi ile kalın.

 

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eleven + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.