MOTİVASYON ÜZERİNE

MOTİVASYON ÜZERİNE

Issız bir çöldesiniz, yalnızsınız ve yıldızlarla dolu bir gökyüzü var. Herhangi bir teknolojik aletiniz olmadan yönünüzü nasıl saptarsınız? Kuzey Yıldızı ( Kutup Yıldızı ) yönünüzü bulmanızı sağlayabilir. Benzer şekilde hayatımızı yaşarken kuvvetli bir yaşam amacına sahip olursak bu bir tür kuzey yıldızı işlevi görerek yönümüzü tayin etmemizi sağlar. Peki sizin yaşam amacınız nedir?

Bir yaşam amacı oluşturduktan sonra ikinci aşama hedefler aşamasıdır. Yaşam amacımızla uyumlu hedefler oluşturabilirsek veya hedeflerimizi bir şekilde yaşam amacımıza bağlayabilirsek motivasyon anlamında işimiz kolaylaşır ( en azından bazı hedeflerimiz için bunu yapabiliriz). Hedefleri de zamansal anlamda ikiye ayırmak önerilebilir, kısa vadeli olanlar ( örneğin bir ila altı ay arasındakiler ) ve orta vadeli olanlar ( altı ay ile iki yıl arasında). Sizin hedefleriniz neler? Nereye gideceğini bilmeyene hiçbir rüzgar yardımcı olmaz demiş atalarımız, hedefler bu yüzden önemlidir.

Hedef oluşturmak kendisini yakından ve ne istediğini bilen kişiler için daha kolaydır, diğer yandan eğer kendinizi tanımak anlamında eksikleriniz varsa öncelikle hızlı bir şekilde onları gidermeniz sonra hedeflerinizi belirlemeniz de mümkün olabilir. En basitinden bir değerler çalışması yapabilir ve yaşamınıza yön veren değerleri sıralayabilirsiniz.

Üçüncü aşama eylem planı oluşturmak ve bunu kabaca bir zaman çizelgesine oturtmaktır. Sizi hedefinize götüreceğini düşündüğünüz eylemler neler olabilir, bunları bir plana çevirmek işe yarayacaktır. Hayallerin gerçekleşmesi için onları planlara dönüştürmek önemlidir. Burada ayrıca zaman yönetimi becerileri de devreye girecektir.

Dördüncü aşamada motivasyon en kuvvetli şekliyle devreye girer. Bir yola çıkarsınız ama bu yolda sizi kararlılıkla tutacak neler var? Bir şeyi gerçekleştirmek için güçlü nedenleri olan kişiler her zaman avantajlıdır, bu nedenle bir şeyi neden istediğinizi düşünmek, bulduğunuz nedenleri yazmak ve bunları zaman zaman okuyarak hatırlamak işe yarar. İçsel motivasyonun en önemli bileşkeni güçlü nedenlerdir.

Timoth Galwey’in meşhur sözüdür, bir tenisçinin en büyük rakibi ağın karşısındaki rakibi değil, kendi zihnindeki olumsuz düşüncelerdir, iç eleştirmenidir. Beşinci aşamada sizin motivasyonunuzu azaltan düşünce yapınız, olumsuz iç seslerinizin belirlenmesi ve bunların azaltılması vardır. Kendinizi destekleyen bir iç ses yapınız olduğunda, kendinizi takdir etme becerisi kazandığınızda işiniz kolaylaşır. Ayrıca enerji seviyeniz de artar genel olarak.

Beşinci aşamada aynı zamanda kişinin başarı tanımı ve mükemmelliyetçi yönleri incelenmeli ve bunlar ile motivasyon arasındaki bağlantı araştırılmalıdır.Altıncı aşamada ise kişinin başarıya ulaşmasını kolaylaştırmak ve motivasyonunu artırmak için özgüvenini artıracak bazı teorik ve pratik çalışmalar yapılabilir. Çok geniş kapsamlı bir konuyu ana hatları itibarıyla ele almaya çalıştım, umarım yararlı olabilmişimdir.

Paylaş

Önerilen Yazılar