MOTİVASYON ÜZERİNE DERLEME

MOTİVASYON ÜZERİNE DERLEME

Bu aralar motivasyon konusu danışanlarımla yaptığımız çalışmalarda çok ön plana çıkıyor, bu nedenle motivasyon konusunda daha fazla yazıyorum.

Motivasyonu belirleyen unsurlardan bir tanesi de gerçekçi hedefler belirlemektir. Eğer çok zor hedefler belirlemişseniz veya benzer şekilde hedef için belirlediğiniz süre çok kısa ise motivasyonunuz çabuk kaybolabilir, bu açıdan konuyu değerlendirmenizi isterim.

Bir diğer benzer unsur ise sıklıkla ne kadar yolumuzun kaldığını düşünüp motivasyonu azaltmaktır, biraz da ne kadar yol katetmiş olduğunuza bakın, emin olun bu motivasyonunuzu artıracaktır.

Başarı tanımımız da motivasyonumuzu çok etkiliyor, kendinize ait size ve yaşamınızı yansıtan bir başarı tanımınız olduğuna emin olun, çoğu zaman toplumun genel değer yargılarından hareket ederek bize uygun olmayan başarı tanımlarımız olabiliyor.

Motivasyonun bittiği yerde disiplin başlar sözünü duymuşsunuzdur, bu nedenle eğer gerçekçi olmak gerekirse sürekli yüksek motivasyonda olmayı da hedeflememek gerekir. Bazen motivasyonunuzun düştüğü, azaldığı anlar olabilecektir. Kendinize karşı sabırlı olun.

Motivasyonu azaltan faktörlerden bir tanesi de korkularımızdır, içimizde büyüttüğümüz muhtelif korkular motivasyonu azaltır.

Çevremizdeki insanların yaklaşımı da zaman zaman önemlidir. Size değer veren, size destekleyen bir çevreye sahipseniz işiniz kolaylaşacaktır. Size inanan bir veya iki kişinin varlığı bile çok önemli bir fark yaratabilir.

Ayrıca bizi kısıtlayan olumsuz düşüncelerden ve yanlış inançlardan kurtulmak da motivasyon anlamında işe yarar, bu amaçla ilk iki kitabım olan Hayatını Seç ve Hayatını Değiştir’i mutlaka okumanızı öneririm.

Ve her zaman söylerim, bir şeyi neden başarmak istediğinize dair nedenlerinizi yazın ve yanınızda taşıyın, zaman zaman çıkarıp okuyun, güçlü nedenleri olan ve bunları kendilerine sık hatırlatan insanlar genel olarka daha iyi motive olurlar.

Yapmak istediğiniz şeyler konusunda motivasyon sıkıntısı çekmeyeceğiniz güzel bir dönemin başlangıcı olsun.

Sevgi ile kalın.

Paylaş