MOTİVASYON ÜZERİNE BİR YOL HARİTASI

MOTİVASYON ÜZERİNE BİR YOL HARİTASI

Değişimi başlatmak ve değişimi sürdürmek için motivasyona ihtiyaç duyarız. Bu kapsamda önemli olabilecek 10 nokta belirledim ve bugünkü yazımda sizlerle paylaşıyorum. Motivasyon anlamında yaşadığınız sıkıntının kaynağını saptarsanız çözümü daha kolay olabilir.

1)Değiştirmek istediğiniz alışkanlığı/davranışı veya hayatınıza yerleştirmek istediğiniz yenilikleri düşündüğünüzde bunun için yaptıklarınız ve yapacaklarınız daha çok bir tatmin duygusu mu veriyor yoksa kendinizi bazı şeylerden mahrum olmuş mu hissediyorsunuz? Rejim yaparken daha çok kendinize aferin mi diyorsunuz yoksa aklınız sürekli künefede mi?

2) Değişim konusunda uygulama planlamadan daha önemlidir. Kovacevich’in bir cümlesi var “Stratejik planımızı bir uçakta bırakabilirdik ve hiç bir şey olmazdı, kimse onu uygulayamazdı, başarımız planlamayla ilgili değil, uygulamayla ilgili”. Uygulama önemlidir, uygulanabilir bir değişim planı oluşturun ve yapmak istediğiniz değişim konusunda aktif bir tutum takının.

3)Hayatınızın diğer alanları değişimi destekliyor mu? Koçlukta buna ekolojik soru adı verilir. Örneğin kariyerinizde yükselmek için daha fazla çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız bu durum hayatınızın diğer alanlarını örneğin ilişkilerinizi nasıl etkileyecek? Bazı olası çözümleri düşünmeden ve kendinizi rahatlatmadan değişim için motive olamayabilirsiniz.

4) Kendinizle değişmek istediğiniz konu hakkında yaptığınız konuşmalar nasıl, kendinizi destekliyor musunuz yoksa daha çok kendinize bu işin neden olmayacağını mı anlatıyorsunuz?

5)Eski alışkanlıklarınızı takip ettiğinizi fark edebiliyor musunuz, farkına vardığınızda davranışı değiştirebiliyor musunuz?

6) Hedefiniz ya da beklentiniz gerçekçi mi? Pek çok insanın motivasyonu yanlış bir hedef ya da gerçekçi olmayan beklentilerle düşebiliyor, güvendiğiniz birisinden bu konuda yardım alın, dışarıdan bir bakış açısı iyi gelecektir.

7) Problem çözme becerileriniz genel olarak nasıl? Değişim sürecinde her zaman işler istediğimiz gibi gitmeyebilir, her şeyi önceden öngörmek mümkün değil, genel olarak hayatta karşılaştığınız olaylara pratik çözümler geliştirebiliyor musunuz?

8) Düzenli olarak yaptıklarınızı anlattığınız ve geri bildirim alabileceğiniz bir koçunuz ya da dostunuz var mı?

9) Değişim konusunda size destek olabilecek başka insanlar var mı, aynı konuda değişmek isteyen kişilerle bir grup oluşturabilir ve birbirinizin deneyiminden yararlanabilirsiniz.

10) Hatalar öğrenme sürecinin bir parçasıdır, değişim sürecinde hatalarınızı içten bir şekilde kabul edip ders çıkarabiliyor musunuz?

Unutmayalım değişim süreci bir bütündür, bir bütün olarak yönetildiği zaman etkili ve kalıcı sonuçlar verecektir.

İstediğiniz değişimleri gerçekleştirmeye adım atacağınız güzel bir hafta diliyorum.

Sevgi ile kalın.

P.S.: Koçluk hakkında bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilir, eski yazılarıma kendi adımı taşıyan web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş