MOTİVASYON TEKNİKLERİ

MOTİVASYON TEKNİKLERİ

Yedinci kitabımı yazmaya başlayacağım yakında. Altıncı kitabım Mutluluğun Şifresi’nin Ocak ayında sizlerle buluşmasını planlıyoruz. Bunun hemen ardından da yeni kitabım için daha yoğun bir şekilde çalışacağım. Bugünlerde ise motivasyon ve motivasyon teknikleri üzerinde düşünüp notlar alıyorum. Benim yaptığım koçluk aslında belli açılardan bir tür motivasyon koçluğu, her ne yapmak isterseniz isteyin başlamak ve sürdürmek için motivasyona ihtiyaç duyarsınız. Motivasyon ile ilgili aklınıza takılan konuları ve soruları bana yazabilirsiniz, bu şekilde kitabımda bu konuları daha detaylı olarak incelerim. Bugün ise kısa bir yazı kapsamında konuyu ele almaya çalışacağım.

Motivasyon konusunu hedeflerden ve süreden bağımsız olarak ele alamayız; eğer motivasyon anlamında sıkıntı yaşıyorsanız öncelikli olarak hedefinizi ve bunun için verdiğiniz süreyi gözden geçirin lütfen. Gerçekçi olmayan hedefler ya da süreler kişinin motivasyonunu rahatlıkla aşağıya çekebilirler.

Hedefleriniz ne anlamsız gelecek ölçüde basit ve çok kolay olmalı ne de bilgi, deneyim, yetenek veya içinde olunan koşullar anlamında size çok uzak ve yapılamaz olmalı. Bu ikisinin arasında bir yerde motive edici hedefler yer alıyor.

Motivasyon ile ilgili bir diğer önemli faktör de keyif almaktır, özellikle istediğimi gerçekleştirmek anlamında uzun süreli bir yolculuk gerekiyorsa bu yolculuğu keyif almadan tamamlayamam. Bu nedenle izlediğim yöntem belli ölçülerde bana keyif verirse işim kolaylaşacaktır.

Motivasyon anlamında en önemli konulardan bir tanesi de nedenlerdir, bir şeyi başarmak için ne kadar fazla neden ortaya koyabilirseniz işiniz o kadar kolaylaşır, hatta ben bu nedenleri yazmanızı ve yanınızda taşımanızı öneriyorum, arada bir çantanızdan çıkarıp okuyun lütfen.

Nedenlerle motive olup nasıllar ile motivasyonu yitiririz, bu nedenle planlar yapın ama nasıllar konusunda esnek olun, yol yola çıktıktan sonra aydınlanır, yolda bulacağımız malzemeler ve göreceğimiz destekler, tanışacağımız insanlar nasılını kolaylaştırır.

İstedikleriniz doğrultusunda motive olacağınız güzel bir gün diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Not: Koçluk ön görüşmelerinden yararlanmak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

Paylaş