MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR – MOTİVASYON KOÇLUĞU

MOTİVASYON NASIL SAĞLANIR – MOTİVASYON KOÇLUĞU

Arkadaşlarım bana zaman zaman takılırlar, herkes yaşam koçluğu yapıyor, sen farklı bir isim bul derler. Ben de onlara benim yaptığım koçluk yaşama dair, yaşamı bütün yönleri ile kapsıyor, bu nedenle yaşam koçluğu daha doğru bir ifade diye cevap veririm. Diğer yandan; eğer farklı bir isim seçecek olsaydım bu motivasyon koçu olurdu sanırım. Dile kolay beş yılı aşkın bir süredir günlük motivasyon yazıları yazıyorum, bunları hem sosyal medyada yayınlıyorum hem de kendi adımı taşıyan web sitesinde yer verip arşivliyorum, 1.200’e yakın yazı birikmiş sitede.

Motivasyon niye bu kadar önemli peki? Bu konuda ayrı bir kitap yazmalıyım sanırım, bu fikir giderek daha cazip hale geliyor. Her ne yapmak istiyor olursak olalım motivasyona ihtiyaç duyarız, hem başlamak hem de sürdürmek için. Motivasyon koçu da danışana özel motivasyon kaynaklarının ortaya çıkarılmasını sağlar. Herkesin farklı bir hikayesi var, bu nedenle kişiye özel çözümler üretmek daha etkili olacaktır.

Genel bir şeyler söylemem gerekirse; motivasyonun özgüven ile ilişkisi vardır, yapabileceğimize inandığımızda harekete geçmek kolaylaşır, bu nedenle başarılarımızı kendimize daha sık hatırlatmalı ve bir tür özgüven artışı sağlamaya çalışmalıyız.

Motivasyonun nedenler ile de yakından ilgisi vardır, çok sayıda güçlü nedeni olan kişi daha kolay başlar ve devam eder. Bir şeyi yapmak istediğinizde bu şeyi neden başarmak istediğinize dair nedenlerinizi yazın, mümkünse çok sayıda olsun, bunu yanınızda taşıyın ve zaman zaman çıkarıp okuyun lütfen.

Benim motivasyon anlamında daha sık karşılaştığım durumlar ise başlamaktan ziyade devam ettirmek ile ilgili. Bir şekilde başlıyoruz ama devamını getirmiyoruz.

Bazen önceliklendirme yeteneğinde veya zaman yönetiminde bir eksiklik bazen de daha farklı nedenleri olabiliyor.

Disiplinli olabilmek çok önemli, başaranlar hayallerinin peşinden disiplinli bir şekilde gidenler arasından çıkıyor daha çok. Yetenek olarak gördüğümüz pek çok şeyin arkasında da disiplinli bir çalışma yatıyor aslında.

Kendimizi motive edebilmek de çok önemli bir alt başlık, motivasyon her zaman dışarıdan gelecek onay ve takdir ile sağlanamaz. Bu nedenle içsel motivasyon kaynağı olarak kendinizi daha fazla takdir etmeyi bir alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Motivasyon anlamında en son olarak da şunu söylemek isterim, yola çıkmayana her yer uzaktır, bir adım atın ve ilerlemeye başlayın. Kendimi daha iyi hissettiğimde yapacağım yerine yapmaya başladığımda kendimi daha iyi hissedeceğim şeklinde düşünün.

Sevgi ile kalın.

Not: Motivasyon koçluğu ile ilgileniyorsanız bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Önerilen Yazılar