MOTİVASYON BİR BAHANE OLABİLİR Mİ?

MOTİVASYON BİR BAHANE OLABİLİR Mİ?

Son dönemin en popüler kavramlarından bir tanesi de hiç kuşkusuz motivasyon. Bir şeyi yapmak için hep motivasyona ihtiyaç duyduğumuzu söylüyoruz. Bir şeyi yapamadığımızda ise bahanemiz hazır; motivasyonum yok. Peki ne zaman yapacaksın? Kendimi daha motive hissettiğimde yapacağım. Motivasyonun önemli olduğunu düşünüyorum, diğer yandan aynı zamanda biraz abartılmış bir kavram olduğuna da inanıyorum. Bizim için önemli ve öncelikli konularda ilerlemek için her seferinde motive olmayı beklememize gerek olmayabilir.

Bazı günler kendimizi harika hissederiz, bazı günler ise içimizden pek bir şey yapmak gelmez. Çok sevdiğim bir söz var, “insan sadece güneşli günlerde yolculuk ederek hedefine ulaşamaz.”

Gözünüzde büyüttüğünüz bir konu düşünün lütfen, hepimizin hayatında böyle konular vardır. Bir arkadaşım ile bu konuyu konuşurken çok güzel bir cümle kurdu “bir adım atarak en büyük görevleri bile başarabileceğimi fark ettiğim günden bu yana gözümde büyüyen bir şey olmadı, ilave bir motivasyona da ihtiyaç duymadım.”. Çok güzel ve doğru bir cümle olduğunu düşünüyorum. O ilk adımı atmak için de motivasyondan ziyade kendimizi biraz zorlamanın yeterli olabileceğine inanıyorum. Hep söylerim, motivasyonun bittiği yerde disiplin başlar.

Bir arkadaşım güzel bir kitap çıkarmıştı, hala piyasada bulunuyor, kitabın ismi bakarsan uzak gidersen yakındır şeklinde. Gözümüzde büyüttüklerimiz, yapmak için motive olmayı beklediklerimiz bize uzak görünmeye devam ediyorlar. Ne zaman ki bir adım atıp ilerlemeye başlıyoruz işte o zaman her şey bir anda yakın ve kolay oluyor.

Bin kilometrelik bir yolculuk bile o ilk adımla başladığına göre lütfen sizin için önemli ve öncelikli konularda her zaman motive olmayı beklemeyin, bu çoğu zaman bir zaman kaybına yol açabilir. Yola çıkalım, yol bazen yola çıktıktan sonra aydınlanır. Bir stratejiniz, planınız olmasın demiyorum, bu konu yanlış anlaşılmasın, her şey hazır olmasına rağmen bekliyorsanız isteğinize doğru bir adım atmak size iyi gelebilir, sadece bunu söylemeye çalışıyorum.

Bir adım sizden, bir adım hayatın kendisinden, bir bakmışsınız isteğinizle buluşmuşsunuz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Önerilen Yazılar