MEVCUTLA MUTLU OL, GELECEĞE GÜVEN, BUGÜNÜN TADINI ÇIKAR


2014 yılı sizin için nasıl geçti ve daha önemlisi 2015 yılının nasıl olmasını arzu ediyorsunuz?
Can Dündar’ın güzel bir yazısı var; “İyi düşünün bu yılınızı iyi geçirdiniz mi? Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi? Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı? Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz? Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız? Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız? Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç? Ve siz onu hiç kokladınız mı? Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı? Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız? Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz? Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl? Çimlere uzandığınız oldu mu? Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç? Hiç suda taş kaydırdınız mı bu yıl? Kaç kez kuşlara yem attınız? Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı? Bu yıl kaç kez gökkuşağı gördünüz? Ya da hediye alan bir çocuğun gözlerindeki ışığı? Kaç kez mektup aldınız bu yıl? Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç? Kimseyle barıştınız mı bu yıl? Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez farkettiniz bu yıl? İyi bir yılın, bunlar gibi bir çok küçük şeye bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü bu yıl? Yeni yılda düşünün! Baharda hemen yayılın çimenlerin üzerine… Acele edin, er veya geç; çimenler yayılacak üzerinize…
Kendi adıma cevapladım, sizin de cevaplarınızı yazmanız bence çok önemli, farkındalığımızı artırıp 2015 yılında daha güzel bir yıl geçirmemizde etkili olacaktır diye düşünüyorum.
İşte benim cevaplarım:
Evet, sağlıklı olduğum için hem sevindim hem de şükrettim çok sık. Gün ışığı ile uyanmadım hiç ve güneşin doğuşunu izlemedim. Bunu 2015 için notlarım arasına alıyorum hemen. Neden yokken hediye vermedim ama hediyeler aldım, bende vermeliyim şeklinde kendime not alıyorum. Kedi okşadım, kucağımda sevdim. Yeni doğmuş bir bebeği kucağıma aldım, kokladım, parmağımı tutmamış olabilir. Yaz gecelerinde yıldızları seyretmeyi oldum olası severim, evet bunu yaptım, daha fazla yapabilirim. Kendime oyuncak almadım, bu önemli, önümüzdeki yıl yapacağım. Çok güldüm ama gözlerimden yaş gelene kadar gülmedim sanırım. Yaşlı bir ağaca sarılmadım, 2015’te yapacağım. Çimlere uzanıp fotoğraf çektirdim Maçka Demokrasi Parkı’nda. Çok şarkı söylemiyorum, bunun üzerinde durabilirim. Suda taş kaydırma konusunda iyiyim, Suadiye Sahiline gittiğimde sık sık yapıyorum. Kuşlara ekmek kırıntısı attım aynı yerde. Çiçeği dalında koklamadım, güzel fikir. Gökkuşağı gördüm az sayıda ve fotoğrafladım. Hediye alan çocuğun gözlerindeki ışığı görmedim, bunu yapabilirdim oysaki. 2015 için not aldım. Hiç mektup almadım sanırım, artık herkes mail atıyor. Eski bir dostumu aramadım, yapmış olmayı dilerdim, aklıma birkaç kişi geldi yazarken. Küs olduğum kimse hatırlamıyorum. Aslında mutlu olduğumu ise hemen hemen her gün fark ediyorum, bakın bu konuda iyiyim, mütevazi olmayacağım bu konuda. İyi bir yılın bunlar gibi küçük şeylere bağlı olduğunu ise çok iyi biliyorum, bu konuda yazılar yazdım. Bir tanesinden kısa bir bölümü aşağıda paylaşıyorum.
Her gün çok sayıda küçük seçim yaparız, bu seçimler toplanıp bir araya geldiklerinde hayatımızı nasıl geçirdiğimizi belirler.
Adeta otomatik pilotta yaşar ve bu küçük seçimleri hep alışılageldik şekilde yaparsanız sizden duyacağım şey genellikle şu olur: “Her gün/her yıl birbirinin aynısı ve çok sıkıcı”.

Evet öyle, çünkü siz her gün öyle olmasını seçiyorsunuz.

Dikkatimizi hep büyük seçimlere vermeyi öğrenecek şekilde yetiştirildik. Meslek sahibi olmak, para kazanmak, evlenmek, ev almak. Kimse bize küçük seçimlerin de önemli olabileceğini anlatmadı.

Eğer her gününüz/her yılınız bir diğerine benziyorsa ve bundan sıkıldıysanız yeni yılda küçük seçimlerinize bir göz atmanızı ve ufak değişiklikler yapmanızı önerebilirim.

En önemli küçük seçim ise şu olabilir belki: Mevcutla mutlu ol, geleceğe güven, bugünün tadını çıkar.

Yeni yıl bize sağlık versin, sevdiklerimiz bizimle olsun, geri kalanları birlikte hallederiz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.