MEVCUT İLİŞKİMİZİ DAHA MUTLU HALE GETİRMEK


Dünkü yazım, daha çok hayatlarında henüz istedikleri gibi bir ilişkisi olmayan kişilere yönelikti. Bugün ise mevcut ilişkilerimizi daha mutlu hale getirmekten bahsetmek istiyorum. Zamanı olanlar web siteden “uzun süreli ilişkilerin dinamikleri” isimli yazımı da okuyabilirler. Özge ile olan evliliğimizin 17. yıl dönümünde kaleme aldığım bir yazı idi.

Öncelikle yapmamız gereken kendimize “ben nasıl bir ilişki istiyorum, ilişkimiz nasıl bir hale gelince beni daha mutlu eder?” diye sormak ve cevaplarımızı yazmak.

Bir sonraki soru ise “gerçek durum nedir?”.

Eğer yapabiliyorsanız karşı tarafın gözünden bakmaya çalışarak mevcut durumu olabildiğince objektif bir şekilde saptayın.

İlişkiler ile ilgili en temel hatalarımızdan birisi iletişim kurmaktan kaçınmamız veya doğru iletişim kurmamak.

Eşim/sevgilim ne düşünüyor, ne hissediyor, ne istiyor? Bundan emin olabilir miyim, karşılıklı olarak konuştuk mu?

Çoğu durumda ne istediğimizi, neden istediğimizi karşı tarafa düzgün bir şekilde ifade etmek yerine benim zihnimi okusun istiyoruz, bunu yapabilene henüz rastlamadım.

Sonra dizginleri elimize alacağız, birisinin bir şeyleri başlatması lazım, neler yapabilirim, seçeneklerim neler?

Kazan-kazan ilişkisi ile karşı tarafı harekete geçirebilirim, kimse daha mutlu ve huzurlu bir ilişkiye hayır demez. Eşim/sevgilim ilişkimizin daha iyi olmasını, benim kendimi daha iyi hissetmemi isteyecek ve destekleyecektir.

Başlamamız gereken yer karşı tarafa ona değer verdiğimizi, bizim için önemli olduğunu hissettirmek olabilir. Bunu ona fark ettirdiğimizde pek çok şeyin değişeceğine emin olabilirsiniz.

İlişkimizin en güzel dönemlerini hatırlamasını sağlayacak bir jest yapacak olsam bu ne olurdu? Bir çiçek, küçük bir hediye, bir konser bileti, sevdiği bir yemek, her şey olabilir.

Uzun zamandır baş başa bir şeyler yapmamış olabilirsiniz, beraber kısa ve romantik bir hafta sonu tatili yapacak olsanız nereye gidersiniz?

Eşiniz/sevgiliniz ilişkinin başlangıcında veya ilk tanıştığınızdaki gibi olsaydı dediğimde aklınıza neler geliyor? Peki ya siz ilk tanıştığınızdaki gibi olsanız yeniden.

Beraber yapmaktan ikinizin de keyif aldığı bir hobiniz var mı, eğer olsa bu neye benzer? Haftanın 1-2 saatini birlikte keyif alarak geçireceğiniz bir aktivite ne olabilir?

Sadece eşi/sevgilisi değil aynı zamanda en yakın dostlarından birisi olsaydınız ona ilişkinizi daha iyi bir hale getirmek için neler tavsiye ederdiniz?

Bu tavsiyeleri alın ve başlangıçta bir kısmını siz uygulayın.

Sonuç olarak kendinize şunları sorun lütfen, neleri yapmaya ihtiyacımız var, hangi konularda ben daha aktif olabilirim, hangi konularda sorumluluk alabilirim?

Küçük şeyler gibi gözükebilir ama küçük şeyler bir araya geldiklerinde ilişkimizi etkilemek anlamında büyük bir güce sahiptir. Denemeden bilemezsiniz.

Sevgi ile kalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.